Ured glavnog mađarskog tužitelja Imre Keresztesa priopćio je kako je zbog velike količine dokaza, koji ukazuju na nepostojanje korupcije u slučaju Ina-MOL, odustaje od daljnje kriminalne istrage, prenosi mađarska agencija MTI.
>> Danas posljednje ročište do kraja veljače, Turudić ide na operaciju koljena
Mađarski glavni tužitelj uputio je glavnom hrvatskom državnom tužitelju Mladenu Bajiću pismo s detaljima i rezultatima istrage provedene u Mađarskoj.
Nema kriminalne aktivnosti MOL-a
Glavni tužitelj Keresztes rekao je da istragom nije pronađeno ništa što bi upućivalo na kriminalnu aktivnost. U lipnju 2011. hrvatsko je državno odvjetništvo, a na temelju međunarodnoga ugovora o pravnoj pomoći, pokrenulo istragu o ponašanju predsjednika uprave i direktora MOL-a Zsolta Hernadija.
Keresztes u priopćenju piše kako je hrvatsko državno odvjetništvo optužilo dvije tvrtke registrirane na Cipru da su podmitile tadašnjega hrvatskog premijera Ivu Sanadera s deset milijuna eura kako bi olakšao MOL-ovo preuzimanje INA-e.
Široka istraga
Mađarsko državno odvjetništvo provelo je široku istragu u nekoliko banaka, a proučili su podatke i dokumente zaplijenjene od ciparske tvrtke te su saslušali nekolicinu svjedoka iz Mađarske i Rusije.
Ono što je ured mađarskog glavnog tužitelja otkrio u istrazi, jest da navedeni mito koji je prebačen s računa dvije ciparske tvrtke, nema veze s MOL-om, kao niti da nemaju poslovnih odnosa.
Ipak ruski investitor
Mađarski su istražitelji počeli istragu 14. srpnja 2011. i otkrili da dvije ciparske tvrtke, koje su navodno prenijela novac od mita, nisu u MOL-ovoj interesnoj sferi nego da pripadaju jednom velikom ruskom investitoru.
Podjetimo, taj ruski investitor je oligarh Mihail Gucerijev, koji je u iskazu mađarskim istražiteljima prvom polovicom prosinca prošle godine, tvrdio da je on vlasnik dviju offshore kompanija preko kojih je išlo plaćanje na račune konzultantske tvrtke Roberta Ježića u Švicarskoj. Ježić je prema iskazu trebao lobirati za 38. najbogatijeg Rusa za Družbu Adria, a ne u poslovima između INA-e i MOL-a.
Istraga je otkrila kako su te dvije ciparske kompanije u lipnju 2009. godine platile 10 milijuna eura konsulting ugovorima Ježićevoj tvrtki iz Švicarske, Xenoplast & Shipping AG, koji se zanimao za ulaganje u Hrvatsku. U svemu tome nije pronađena nikakva veza s MOL-om.