Slovenski mediji posebno navode da su izjave nakon sastanka predsjednika slovenskoga dijela povjerenstva Mihe Pogačnika i predsjednika hrvatskog dijela Davorina Rudolfa pokazale da se dvije strane razlikuju u pogledu ustanove koja će rješavati granični spor jer se Hrvatska više naginje Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u Haagu, a Slovenija nekom drugom obliku posredovanja treće strane, te da je za Sloveniju od bitno da se odabere institucija koja će priznati i "načelo pravednosti", a ne samo odredbe međunarodnog prava.
>> Rijeka: Prvi sastanak Slovenije i Hrvatske oko rješavanja graničnih pitanja
Kako je javila komercijalna televizijska postaja POP-TV, slovensko ministarstvo vanjskih poslova odbilo je medijima komentirati rezultate susreta, ali je početak arbitražnih procedura komentirao predsjednik vanjskopolitičkog odbora slovenskog parlamenta Jožef Jerovšek, inače član Slovenske demokratske stranke (SDS) premijera Janeza Janše.
Jerovšek je za POP-TV izjavio da je za Sloveniju uvjet da se o sporu prosuđuje po načelu pravednosti te da je na hrvatskoj strani da iskaže "više političke volje" za razgovor o tome jer bi se inače postupak određivanja detalja arbitraže mogao odužiti.
Za istu komercijalnu postaju mišljenje o sastanku mješovite komisije dali su i "borac za južnu granicu" Joško Joras i predsjednik udruge "Zavod 25. lipnja 1991." Marjan Podobnik koji se protive svakoj arbitraži o dijelovima granice za koju drže da "neosporno pripadaju Sloveniji".
Podobnik je rekao da inzistiranje Pogačnika na načelu pravednosti Sloveniji ne može pomoći i da bi ostala bez "nepodijeljenog" Piranskog zaljeva i izlaza na otvoreno more ako pristane da se o tome odlučuje na međunarodnoj arbitraži.
Joras je rekao da se njega to pitanje ne tiče jer "on živi u Sloveniji", ali da će se pozicija slovenske vlade pokazati u subotu kad oni koji ga podupiru, kako je najavila Podobnikova udruga, dođu na južnu stranu Dragonje ukloniti žardinjere po odluci suda u Kopru.