'Odluka je pala'

'Sporazum je povoljan za Sloveniju i potpisat ću ga mirne savjesti'

Slika nije dostupna
Slovenska vlada prihvatila je jednostranu izjavu o arbitražnom postupku s Hrvatskom.

Slovenija će tu izjavu priložiti uz ratifikaciju sporazuma o arbitraži. Slovenska vlada prihvatila je izvješće predsjednika vlade Boruta Pahora o pregovorima s Hrvatskom koji su rezultirali arbitražnim sporazumom dviju vlada što bi ga u srijedu u Stockholmu trebali potpisati Pahor i predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor, objavio je popodne ured slovenske vlade.

Uz to, prihvaćena je i jednostrana izjava koju uz ratifikaciju sporazuma u Sloveniji predlaže slovenska vlada. U izjavi se navodi da jednostrana izjava o neprejudiciranju, koju pri ratifikaciji kani dati hrvatska vlada, po međunarodnom pravu 'nema učinka' na sadržaj sporazuma o arbitraži.

Hrvatsku izjavu, stoji u slovenskoj izjavi, Slovenija smatra 'neprihvatljivom' i 'bez učinka na daljnji postupak', objavio je ured slovenske vlade u priopćenju za javnost.

Pahor potvrdio potpisivanje sporazuma

Predsjednik slovenske vlade Borut Pahor potvrdio je u da će u srijedu s Jadrankom Kosor potpisati sporazum o arbitraži.

Braneći sporazum pred oporbenim strankama koje ga smatraju lošim za Sloveniju, Pahor je na popodnevnoj sjednici parlamentarnog odbora za vanjsku politiku najavio da će njegova vlada prije nego arbitražni sporazum bude ratificiran u parlamentu, tražiti prosudbu njegove ustavnosti od ustavnog suda.

'To je dobar sporazum i za Sloveniju vrlo povoljan, pa ću ga potpisati mirne ruke i mirne savjesti', rekao je Pahor članovima slovenskoga parlamentarnog odbora za vanjsku politiku.

>> 'EK u arbitražu treba predložiti najiskusnije i najuglednije suce'

>> 'Arbitražni sporazum poražavajući je za hrvatsku budućnost'

>> Sabor izglasao Sporazum o arbitraži, SDP 'aktivno suzdržan'

Naglasio je i 'povijesnu' dimenziju sporazuma te njegov pozitivan učinak na stanje u susjedstvu. Kao dokaz uspjeha, Pahor je ustvrdio da se hrvatska strana najviše protivila točki 3b u sporazumu koja, po njegovim riječima, nalaže arbitražnom sudu da odredi 'kontakt' Slovenije s otvorenim morem, ali da je on odbio mogućnost da se taj članak promijeni.

Nakon cjelodnevne rasprave u Hrvatskom saboru za sporazum je glasovalo 80 zastupnika, 45 ih je bilo suzdržano, dok je devet zastupnika glasovalo protiv sporazuma. Nezadovoljan tim tumačenjima, bivši predsjednik slovenske vlade Janez Janša rekao je da nije zadovoljan ni Pahorovom nakanom da će ustavni sud prije ratifikacije u parlamentu prosuditi je li arbitražni sporazum u skladu s ustavom. 'Ustavni sud ne može reći je li to loš sporazum, a loš je', rekao je Janša.

Novinarima koji su ga upitali kako će oporba i njegova stranka, najjača među oporbenima u parlamentu, reagirati na potpisivanje arbitražnog sporazuma s Hrvatskom u srijedu, Janša je rekao da je sasvim izgledan naknadni zakonodavni referendum na kojemu će slovenski birači odbaciti taj sporazum.

'Nadam se da će se premijer držati obećanja i u tom slučaju dati ostavku', rekao je Janša, dodavši da nije isključeno, ako se to ne dogodi, da će njegovi Slovenski demokrati u parlamentu tražiti glasovanje o povjerenju Pahorovoj vladi.

'Jednostrana izjava nema pavnog učinka'

Pahor je popodne rekao članovima vanjskopolitičkog odbora slovenskog parlamenta, pred kojima je branio postignuti dogovor o arbitraži s hrvatskom premijerkom, da moguća jednostrana hrvatska izjava uz arbitražni sporazum nema pravnog učinka.

Ako bi tu hrvatsku izjavu arbitražni suci uzeli u obzir, Slovenija izjavljuje da ništa u arbitražnom sporazumu ne može biti shvaćeno kao 'odricanje Slovenije od njezina prava na teritorijalni kontakt s otvorenim morem', rekao je Pahor. Dodao je da će takvu izjavu Slovenija dati ako Hrvatska preda svoju jednostranu izjavu.

Pahorova je vlada u utorak skinula s teksta sporazuma oznaku tajnosti pa će on biti u cijelosti objavljen.

Kosor potpisuje arbitražni sporazum s Pahorom

Predsjednica hrvatske Vlade Jadranka Kosor potpisat će u srijedu u Stockholmu sporazum o arbitraži sa slovenskim premijerom Borutom Pahorom, doznaje se iz Vlade RH u utorak navečer.

Hrvatski sabor prihvatio je u u ponedjeljak Sporazum o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije. (Hina)

Povezane teme