Još četiri farme s područja Gorenjske u sjeverozapadnom dijelu Slovenije u petak su dobile zabranu predaje mlijeka mljekarama, objavila je slovenska uprava za sigurnu hranu, veterinarstvo i zaštitu biljaka.
Na tim farmama u petak je uzorkovana stočna hrana za koju se sumnja da je odgovorna za pojavu aflatoksina u mlijeku s tih farmi.
Još uvijek je na snazi i zabrana prodavanja mlijeka za javnu potrošnju i za farmu iz Komende u čijem je mlijeku prije nekoliko dana otkrivena prevelika koncentracija aflatoksina, pri čemu na farmi navode da su kukuruz za prehranu stoke uvezli iz Hrvatske.
'Slovenija razmišlja o mogućnosti da Hrvatsku tuži Haagu'
Farma iz okolice Kranja kojoj je u četvrtak također bila određena zabrana predaje mlijeka u međuvremenu je ponovo dobila dozvolu da mlijeko može predavati.
Uprava za sigurnu hranu je prije nekoliko dana javnost obvijestila o povlačenju mlijeka iz šest mljekomata u Ljubljani i okolici zbog aflatoksina koji može biti opasan za ljudsko zdravlje.
Ministarstvo poljoprivrede RH reagiralo
Slovenija u ovakvim slučajevima ima obavezu informiranja direktno te putem RASAF sustava brzog uzbunjivanja, no takvu obavijest Ministarstvo poljoprivrede do sada nije dobilo - tvrde u ministarstvu.
Napominju kako se u vijesti slovenskih medija spominje navodno uvezeni kukuruz, koji je tek sastojak stočne hrane proizvedene u Sloveniji.
Ostaje otvoreno pitanje samog podrijetla uvezenog kukuruza. Isto tako, bitno je naglasiti da ne treba isključiti i mogućnost da je, osim kukuruza, možda i neka druga sirovina, koja je sastavni dio stočne hrane, imala povećanu razinu aflatoksina.
NOVA PRAVILA: Hoće li nam uskoro nedostajati jaja?
Uz sve ovo važno je i pitanje je li kukuruz nakon uvoza bio adekvatno skladišten i čuvan kod proizvođača stočne hrane, poručuju iz ministarstva.
Ministarstvo poljoprivrede sustavno i kontinuirano provodi preventivne mjere usmjerene na suzbijanje moguće pojave prisutnosti aflatoksina u mlijeku, stočnoj hrani i kukuruzu kako bi se izbjeglo ponavljanje prošlogodišnjih posljedica na proizvodnju mlijeka u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj poljoprivrednoj agenciji ustrojena je i redovito se ažurira, elektronska baza podataka s informacijama o analizama krmiva i mlijeka, koja je dostupna svim čimbenicima uključenima u prevenciju pojave prisutnosti aflatoksina u mlijeku.
Ministarstvo poljoprivrede i nadalje, zajedno s nadležnim inspekcijama, institucijama, udrugama proizvođača mlijeka i prerađivačima - industrijama provodi pojačane preventivne mjere, te mjere kontrole stočne hrane i mlijeka prema Državnom planu monitoringa rezidua, kako bi se na vrijeme detektirala eventualna pojava aflatoksina u stočnoj hrani i mlijeku te poduzele korektivne radnje. (Hina/Agencija VLM)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook