Kako piše 21. stoljeće, Mršnik je prvi prepoznao krizu u Grčkoj i srušio rejting toj državi, a prošle je godine bio potpisnik dijela izvješća S&P-a o Hrvatskoj.
Kako je njegova kreditna agencija jučer 'bacila' hrvatski kreditni rejting 'u smeće', 21. stoljeće upitalo ga je što to za Hrvatsku točno znači.
>> Karamarko: Status smeće ocjena je njihova rada
Mršnik je odgovorio sa S&P ne rabi izraze poput onog 'smeće' te stoga ne bi davao takvu ocjenu. Naglasio je da novi rejting nije definicija po kojoj se svi moraju ravnati, već da se radi o tržišnoj kategoriji za investitore te da će upravo oni, a ne S&P, odlučivati o eventualnim financijskim promjenama za Hrvatsku.
Upitan zašto je Hrvatska došla do tako niskog rejtinga, Mršnik je odgovorio da su u proteklom razdoblju izostale strukturne, ali i fiskalne reforme kojima bi se omogućio gospodarski rast, ali i stabilizirale javne financije, zbog čega na kraju trpi privatni sektor.
Još je jedan razlog, kaže Mršnik, proračun - rebalans proračuna za ovu godinu te proračun za iduću, kaže Mršnik, nisu u skladu s onim što je Vlada rekla da će učiniti. Predviđeni rast će se teško ostvariti, kaže Mršnik, a deficit još narasti.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook