Samicu, najstariji oblik hrvatske tambure nekad su izrađivali pastiri. Otud i naziv samica - najčešće su ih sami izrađivali i sami su uz nju mogli i pjevati i svirati na njoj. Jedini Muzej tambure na svijetu čuva i rijetke benđoline. Ono najvrjednije, međutim, ne može izložiti.
"Veći dio građe nije izložen, najvrijedniji dio građe, govorim o notnim zapisima, zbog vlage", rekao je Krešimir Dokuzović, predsjednik brodske Udruge tamburaša.
Zbog vlage u starom dijelu tvrđave, Brodska udruga tamburaša Gradu je predložila da se uredi novi prostor s muzejom, koncertnom dvoranom, suvenirnicom.
"Svašta smo nešto smislili i onda na kraju od priče ništa", rekao je Dokuzović.
Grad ih je poslušao, iz fondova povukao više od 30 milijuna kuna i samo nekoliko metara dalje uskoro otvara multimedijalnu Kuću tambure. Predviđen je i muzej, ali novi.
"Zapelo je u tome da dečki, oni upravljaju jer oni imaju znanje, oni znaju, a Grad ima lovu, grad treba plaćati, oni će biti tamo gazde", poručio je Mirko Duspara, gradonačelnik Slavonskog Broda.
Žica je pukla jer se nisu mogli dogovoriti.
"Mi smo nudili i dopisima i razgovorima s dečkima iz tamburaške udruge da ili ustupe ili prodaju dio svoje građe. Oni nisu bili zainteresirani za to", dodaje Duspara.
"Mi ne tražimo radna mjesta, mi radna mjesta svoja imamo. Mi svi radimo i ne živimo od ovoga, ovo je naš hobi, ovo je naša ljubav. Mi nudimo tim od četiri čovjeka koja bi to radila, ne tražimo zaposlenje", poručio je Dokuzović.
Muzejsku građu, skupljanu desetljećima, u udruzi nisu željeli samo tako prepustiti.
"Na svijetu nema nigdje ovo što ima kod nas i teško će to biti skupiti", smatra Mladen Rakić, tajnik Udruge.
Na svijetu nema ni toga da jedno glazbalo u istom gradu ima dva prostora. Građani su razočarani. Muzej tambure ostaje sam poput samice.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.