U hrvatskim školama učitelji će razgovarati s djecom o beogradskoj tragediji.
"U ponedjeljak je redovna nastava, samo što će razrednici obaviti dodatni razgovor, ali veliki dio nastavnika je razgovarao već s učenicima jer mi i ne čekamo da dobijemo upute već sami reagiramo prema onim potrebama koje iskazuju naši učenici'', kazala je Suzana Hitrec iz Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja.
Prema uputi Ministarstva znanosti i obrazovanja, učitelji trebaju:
- djeci objasniti da tragedija može izazvati različite emocije o kojima treba razgovarati
- pitati što ih je posebno zabrinulo ili rastužilo
- moraju znati postupanje kod saznanja o nasilju
- moraju obratiti pozornost na promjene ponašanja kod učenika
"Kako je medijski prostor okupiran događajem u Beogradu, važno je da se o tome razgovara, ali da se ta razina sigurnosti koja je u našim školama već visoka još više podigne'', istaknula je savjetnica ministra znanosti i obrazovanja Ivana Pavić Šimetin.
Struka šalje upozorenja već godinama
Kod mladih već duže struka upozorava na porast pokušaja samoubojstva, samoozljeđivanja, vršnjačkog nasilja.
Ministar Fuchs školama je predložio i da skalpeli za sat tehničkog ne budu lako dostupni, da i zabačeni hodnici budu osvijetljeni, ali i da im zabrane energetska pića, a Pavić Šimetin objašnjava i zašto: ''Energetska pića uzrokuju iritaciju, razdražljivost, kod nekog i pojačanu agresivnost, a to su nepovoljni elementi u kriznim situacijama."
U školama se već nekoliko mjeseci pojačano zapošljavaju stručni suradnici koji su u veljači prošli edukacije o mentalnom zdravlju, a kada je potreban korak dalje - u zdravstvu se na psihologa čeka po četiri mjeseca.
Na psihologa se čeka mjesecima
Iz Ministarstva zdravstva za Dnevnik Nove TV kažu da kreću s pilot-projektom prema kojom bi se psiholozi nakon 30 godina vratili u domove zdravlja. No ne zna se točno kada, u tijeku je osnivanje radne skupine.
Hrvatskoj nedostaje i bolničkih kreveta i dječjih psihijatara. Trebalo bi ih biti tri puta više, pa u Splitu u idućih pet godina planiraju imati tim od njih 11.
"Sadašnji broj od dva psihijatra zasigurno nije dostatan", upozorio je predstojnik Klinike za psihijatriju KBC-a Split Trpimir Glavina: ''U prošloj godini oni su obradili nešto više od 800 pregleda kroz Polikliniku i dnevnu bolnicu, ovu godinu u prva četiri mjeseca taj broj je 450."
Pomoć za djecu traže roditelji, a da im je potrebna, može se uočiti i u školi. Zbog neprijavljivanja teškog napada na učenika karlovačko Državno odvjetništvo podignulo je optužnicu protiv ravnateljice i pedagoginje jedne škole.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.