"Državni zavod za statistiku objavio je podatke za inflaciju za siječanj. Ona iznosi 4,1 posto. Vidimo trend pada inflacije. Projekcije su da će se taj trend nastaviti", rekao je premijer Plenković u uvodnom govoru na sjednici Vlade.
"Sve je to povezano s politikom rasta plaća. Očekujemo povratnu informaciju Sindikata o našem prijedlogu i o našem nacrtu Uredbi. Imamo još 20-ak dana da vidimo treba li se nešto još popraviti."
"Podsjetit ću na temeljna načela donošenja ovih uredbi. Osnovica se povećala 40 posto, rasla su i druga materijalna prava. Ponavljam, tri su temeljna načela kao putokaz vladi. Prvo je da plaće rastu svima. Drugo, da se pojednostavi sustav, koji je postao vrlo složen. Treće, da sustav bude što pravedniji", rekao je Plenković.
Pozvao je sindikate da im objasne, odnosno da pošalju signale što je pogrešno u koeficijentima i da im ukažu na eventualne nepravilnosti.
Komentirao je odluku Ustavnog suda o neradnoj nedjelji.
"Ovo je prvi put da je Zakon o trgovini izdržao test ustavnosti, što je potvrda da smo vodili računa o uravnoteženom odnosu između prava i interesa trgovaca, zaposlenika i potrošača. Režim od 16 radnih nedjelja trgovina dobar je kompromis. Konačna je poruka zaštita oko 200.000 radnika i radnica u trgovini.
Što se tiče zakona o izbornim jedinicama, podsjećam da se za 80 posto građana ništa ne mijenja."
Za Plenkovića je problem tajming: "Problematičan je trenutak u kojem se na to upozorava"
Plenković je govorio o procesu izbora državnog odvjetnika i branio izbor Turudića.
"Ovime je dovršen proces koji je započet temeljem zakona", rekao je Plenković, a potom opširno govorio o proceduri izbora Turudića.
"Glasalo se o kandidatima, Vlada je održala intervjue, Povjerenstvo je konsenzualno, a ja sam posljednji kazao svoje mišljenje. Povjerenstvo je odlučilo da je najbolji kandidat Turudić, nakon toga je održana plenarna sjednica.
Ovaj je proces najtransparentniji do sada. Što se dogodilo? Milanović je nakon što je sve ovo dovršeno, oni su se dosjetili da se sjećaju izvješća SOA-e iz 2015. godine, tražili su da SOA izvuče izvješća, ne bi li nam signalizirali kao dobronamjerno na izvješća.
Trebalo mi je osam godina da dobijem operativna izvješća SOA-e, ja ih dosad nisam dobio nikada. Ta izvješća govore da su bili susreti Mamića i Turudića. U njima se ne vidi što su ti ljudi razgovarali.
Problematičan je trenutak u kojem se na to upozorava. Politički se čeka trenutak uoči glasanja kako bi se tada kao dobronamjerno signaliziralo na takvo nešto.
Detektiram dvije zle namjere. Ako je nešto problematično, onda recite na početku. Ako čekate, onda vam je jedino bitno napraviti štetu Vladi, a nije vam bitan transparentan proces, rekao je Plenković.
Milanović je imao zlu namjeru, htio je ciljano napraviti štetu Vladi nakon potpuno transparentnog procesa, to je ključ. I to je bit.
Da je 2015. godine Vlada Milanovića, i svi koji su znali za to, da su procijenili da je nešto problematično...
Ako je bio problem taj susret, zašto DORH nije nešto poduzeo? Ili zašto ministar pravosuđa nije išao za stegovnim postupkom? Zašto nisu učinili ništa?
Možda su iz nekog političkog oportuniteta zadržali tu informaciju da bi je pustili tada kada im se čini oportuno. Tu je teret odgovornosti na onima koji su 2015. godine bili na dužnostima i šefa SOA-e i ministra pravosuđa... Milanović je to i tada znao. Svu svoju odgovornost nečinjenja i propusta danas želi prebaciti na nas. Neće."
"Ako je nešto problematično, onda recito na početku, ako čekate, onda vam je jedino bitno napraviti političku štetu Vladi", poručuje Plenković.
"Kandidat koji je prošao imao je više sigurnosnih provjera. Iz dokumenta sam vidio da SOA smatra da nema sigurnosnih prepreka da kandidat bude predložen. Riječ je o sucu koji nije član stranke. Ne mogu o njemu odati sliku da je isključivo na jednoj političkoj liniji. Dapače, njegove odluke to opovrgavaju. Ne dvojim njegovu nepristranost, samostalnost budućeg djelovanja..." nastavlja Plenković.
Smatra da je ovo bio pokušaj udara na Vladu i činjenje štete Vladi.