Umjesto na posao, Bernard Vildman odlazi pred osječku pučku kuhinju. ''2010 sam radio, bio sam prijavljen, dobio sam otkaz, a dvojica su ostala raditi na crno'', ispričao je Bernard.
Sa suprugom živi od 960 kuna socijalne pomoći. Voli raditi u poljoprivredi, no posla, kaže, nema. ''Idem nekad malo negdje, gdje god treba okopati'', dodaje Bernard.
Zdjelu juhe, riže i pirjanih jetrica u pučkoj kuhinji danas je zatražilo 200 ljudi.
Na pitanje što ju je dovelo ondje, Jela Sentiralj kaže: ''Blokirani račun. Evo, sad se žurim, idem prodati željezo.''
''Ja sam umirovljenica i s obzirom na to da imam 35 godina radnog staža, imam 1100 kuna primanja'', požalila se Željka Groš, također korisnica pučke kuhinje.
Siromaštvo u Hrvatskoj ne poznaje dobne granice. Trećinu čine osobe sa 65 i više godina, a pogođeni su i mlađi. Gotovo 20 posto siromašnih ima između 18 i 24 godine. Sličan postotak odnosi se i na djecu.
Šestogodišnji Patrik u socijalnoj samoposluzi dobio je nove papuče i loptu, no najviše se obradovao – trešnjama: ''Zato što volim trešnje.'' Po hranu u tu socijalnu samoposlugu dolazi 1320 obitelji.
Zalihe su istekle jer je projekt za ublažavanje siromaštva završio još u rujnu. Natječaj je kasnio, procedura je složena, pa će novih pet milijuna kuna pomoći doći tek u kolovozu.
''Do tog vremena treba preživjeti. Osam mjeseci sam na koljenima, ja više ne znam na čija vrata nisam kucala, i ne samo to – siromašnih je sve više'', kaže Štefica Čučak iz udruge Rijeka ljubavi.
Osječani su nekad u redovima stajali pred svojim tvornicama. Danas čekaju pred pučkim kuhinjama i humanitarnim udrugama.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.