Predsjednik STUH-a Eduard Andrić vidi rješenje u produženju sezone te napominje kako su sezonski radnici nestručni jer u pravilu dolaze iz drugih branši, posjeduju i fakultetsku diplomu, ali nemaju iskustva u poslovima specifičnima za turizam i ugostiteljstvo.
"Tim ljudima poslodavci ne žele povećavati plaće i smatraju da će radna snaga padati s neba. Radna snaga iz Slavonije se iscrpila i mnogi su sad došli pred zid jer radne snage u Hrvatskoj nema", poručuje Andrić i dodaje kako je činjenica da su konobari, kuhari, sobarice i čistačice upravo ona radna snaga koja se najviše traži. Ta kategorija radnika može u prosjeku zaraditi od 3500 do 4000 kuna i mnogi odbijaju prihvatiti takve poslove.
"Ali, nije problem samo u cijeni rada, nego u tome što poslodavci nude ugovore na određeno, a u posljednje vrijeme čak i samo na mjesec dana, što je za radnika krajnje neizvjesno. Pa mu produžuju mjesec za mjesec, što je sramotno i neprihvatljivo, a u najboljem slučaju radnik se može nadati ugovoru na pet ili šest mjeseci", upozorava Andrić.
Budući da sezonski radnici žive u lošim uvjetima, sindikalci predlažu kvalitetnije kolektivne ugovore s Hrvatskom udrugom poslodavaca, a ne uvoz radne snage. "Dogovorili smo rast plaće od 1,3 posto, tako da je sada osnovica sada 2900,30 kuna i ona vrijedi do svibnja sljedeće godine", rekao je Andrić. (Hina)