Predviđeno je da će nakon prestanka rada u sezoni država prva tri mjeseca isplaćivati radniku minimalnu plaću, a preostala tri mjeseca polovinu minimalne plaće. Na virovitičkom polju, duhan bere desetak sezonaca. 'Teško je raditi kao sezonac u nekim dijelovima poljoprivrede', rekao je jedan radnik.
>> Evo koja su zanimanja u Hrvatskoj tražena
Iako privremena, plaća im svima dobro dođe. 'Tijekom godine radim u sezoni duhana, obrade, poljoprivredi, kompletne obrade, jer drugog posla za nas mlade u Hrvatskoj nema', rekao je Zvjezdan Turk, berač duhana.
Rješenje za njih, ali i ostale berače jabuka, grožđa, šljiva dolazi od 1. rujna. Kao stalni sezonci plaću će moći dobivati i kada ne rade. Nakon turizma, ta vladina mjera za nekoliko dana proširit će se i na poljoprivredu. Po završetku sezone, radnik će od Zavoda za zapošljavanje prva tri mjeseca dobivati minimalnu plaću od 2.984,78 kuna, a za preostalo razdoblje polovicu minimalca od 1.492,39 kune.
Radniku će biti plaćeno i produženo osiguranje, u čijem plaćanju, uz državu, sudjeluje i poslodavac. A radnik kod njega mora raditi barem tri sezone. Radnici koji svake sezone neće strepiti za posao i poslodavci koji će imati provjerenu radnu snagu - zimski dani i u poljoprivredi bi trebali biti lakši.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook