Oporba najavila

Šeparović o izbornim jedinicama: Tek treba vidjeti hoće li Ustavni sud ocjenjivati HDZ-ov zakon

Miroslav Šeparović Foto: Bruno Konjevic/Cropix
Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović izjavio je da će se Ustavni sud o svim pitanjima vezanima uz Zakon o izbornim jedinicama izjasniti ukoliko bude odlučivao o suglasnosti tog zakona s Ustavom.

Nakon što se u Hrvatskom saboru u četvrtak postavilo pitanje kako je taj zakon potpisan izvan roka koji je ostavio Ustavni sud Miroslav Šeparović je u izjavi Hini kratko kazao da će se o tim i i svim drugim pitanjima Ustavni sud izjasniti ukoliko bude ocjenjivao suglasnost s Ustavom Zakona o izbornim jedinicama.

Zakon propisuje da Ustavni sud može odlučivati na zahtjev ovlaštenih podnositelja, prijedlog stranaka ili na vlastitu inicijativu.

Oporbeni saborski klubovi još su prošloga tjedna najavili da će poslati na ocjenu ustavnosti tek usvojeni Zakon o izbornim jedinicama, ustvrdivši da je u izravnoj suprotnosti s onime što je od zakonodavca tražio Ustavni sud koji je naložio izradu novog zakona.

Pročitajte i ovo DOZNAJE DNEVNIK NOVE TV IZ AZOP-a otkrili do koje mjere je EOS Matrix ulazio u intimu građana: "Na to smo posebno osjetljivi"

Zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić danas je Saboru kao primjer loših zakona navela upravo Zakona o izbornim jedinicama koji je u srijedu, 4. listopada objavljen u Narodnim novinama, iako u njemu stoji da na snagu stupa 1. listopada, dakle retroaktivno.

Ministar pravosuđa Ivan Malenica u odgovoru je otklonio odgovornost s Vlade i Sabora, rekavši da su oni na vrijeme odradili svoj dio posla. Ocijenio je i da se u ovom slučaju može govoriti o opstrukciji predsjednika Zorana Milanovića te najavio da će već sa sljedeće sjednice Vlade u saborsku proceduru uputiti izmijenjene odredbe o danu stupanja zakona na snagu.

Pročitajte i ovo Čeka rasplet situacije Studentica dotaknula ruku zaštitaru, a sada joj prijeti godinu dana zatvora: Za sve je kriv steznik

Ured predsjednika potom je priopćio da je predsjednik Milanović zakon potpisao u ustavnom roku koji je osam dana od njegova donošenja te da je pravo pitanje zašto je izglasan 28. rujna i zašto je saborska većina u njega ugradila 1. listopada kao datum stupanja na snagu.