Pobunjeni seljaci iz pet slavonskih županija uspjeli su svojim ultimatumom ishoditi pregovore s premijerkom Jadrankom Kosor. Nakon tri sata razgovora dogovor je ipak pao! Vlada i predstavnici seljačkih udruga potpisali su 'zagrebački sporazum' u osam točaka. Najvažnije među njima su o isplati zaostalih poticaja, bržoj i objektivnijoj procjeni šteta od elementarnih nepogoda, cijeni mlijeka, korekciji pravilnika o kvaliteti žitarica i uljarica.
Ministar Čobanković na sastanak je došao revoltiran te je rekao nije rođen kao ministar te da ne mora to zauvijek ni biti. No nakon sastanka Matija Brlošić iz Udruge Brazda ekskluzivno za Novu TV je izjavio kako nema nikakve potrebe za ostavkom ministra Čobankovića jer to oni nikada nisu ni tražili. Rekao je da i ministar ima puno zasluga u rješavanju njihovih problema. U premijerkina obećanja vjeruju, iako se i neka ranija nikada nisu ispunila, ali Brlošić kaže kako nemaju razloga ne vjerovati Kosor.
Rekao je da su je uvjerili u stanje u Slavoniji i da je sada sve na papiru. Dogovoreno je da poticaji budu isplaćeni do kraja 7. mjeseca i vjeruje da će ta isplata biti uspješna. 'Premijerka se idući tjedan sastaje s prerađivačima i otkupljivačima gdje će se boriti za cijenu pšenice od kunu i 20 lipa,' rekao je Brlošić. Iako su pomalo sumnjičavi seljaci se s traktorima razilaze s mjesta prosvjeda.
Premijerka Jadranka Kosor izjavila je kako vjeruje da je dogovoreno dovoljan razlog da svi ljudi koji su bili na prosvjedima odu svojim kućama. Istaknula kako će ona osobno nadgledati kako se dogovoreno provodi te novi sastanak u srpnju, negdje na području Slavonije.
'Dogovorili smo se naravno da ću ja osobno nadgledati sve procese, tj. kako se sve što je dogovoreno i provodi. Zadovoljna sam što su gospoda koja predstavljaju poljoprivredne proizvođače na sastanku pokazali da razumiju situaciju u kojoj se država nalazi, situaciju s proračunom i da isto tako i ja inzistiram da sve ono što se dogovorimo naravno i provedemo', izjavila je nakon sastanka Kosor.
Zaštita cijene mlijeka
Dogovorena je i što brža i objektivnija procjena šteta od elementarnih nepogoda,a do kraja ove godine, kaže Tomislav Pokrovac, kroz subvenciju će se zaštiti cijena mlijeka po uvjetima i pravilima koji su vrijedili do 30. lipnja 2010. U tijeku je izrada uredbe kojom će se regulirati cijena zakupa i prodaja poljoprivrednog zemljišta koja će se primjenjivati do 2011. i vjerojatno do ulaska u EU. Ministarstvo poljoprivrede će predstavnicima koordinacije mjesečno dostavljati podatke o vanjskotrgovinskoj razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, što čini osmu točku 'zagrebačkog sporazuma'.
Pokrovac je komentirajući dogovor ministra Čobankovića s bankama, kazao je kako ima informacija da neke banke to ne prihvaćaju, jer seljaci imaju potvrde, a ne mjenice s kojima bi imali manje problema. 'Ako je Čobanković s bankama dogovorio da ćemo taj papir koji smo dobili moći koristiti u odnosu s bankama onda je to u redu', kazao je.
>> Nezavisni sindikati: Pojedinci prosvjedima zbunjuju javnost
Podsjetimo, pregovori seljaka s ministrom Čobankovićem propali su upravo zbog inzistiranja seljaka da se i premijerka Kosor uključi u pregovore. Bunili su se zbog neisplaćenih poticaja, tražili zaštitnu cijenu pšenice od kunu i 20 lipa za kilogram, te da se u razgovore o rješenjima uključi i premijerka Kosor. Treći dan traktora na cestama uz prijetnju blokade prometnica ipak je donijelo rezultat, sastanak u Banskim dvorima s predsjednicom Vlade.
Predsjednik Udruge Brazda Matija Brlošić izjavio je prije sastanka kako očekuje da će teme razgovora s premijerkom biti i cijena pšenice, problem potpora i elementarnih nepogoda. 'Očekujem pomake, odnosno da se ostvari više nego je ostvareno u pregovorima s ministrom Čobankoviće', kazao je Brlošić pred ulazak na razgovore u Vladu.
>> Premijerka ipak pozvala seljake na sastanak
'Mi smo u blatu, a ona brine o guzi'
U međuvremenu su seljaci na svojim lokacijama prosvjeda nestrpljivo očekivali vijesti iz Zagreba. 'Mi smo ovdje u čizmama, svaki dan, u blatu, plivamo, a ona brine jer se nečija guza pojavila na televiziji', rekao je Josip Vinković. 'Nek' se zamisli, u ovoj zemlji nitko nije zadovoljan, ni seljaci, ni radnici, ni inteligencija ni studenti. Tko je onda zadovoljan?' rekao je Martin Lešić. Lešić je dodao da se s ceste ne miču dok se pregovori ne riješe. 'Neka dođe s nama jedan dan da se provoza u kombajnu, ako izdrži prašinu i vrućinu ma neka nam plati i 40 lipa, nek se provoza kad je vruće, a nema klime,' rekao je Mihael Lipinčić. Seljaci su rekli da ovako ispadaju kao 'stoka sitnog zuba, a to nisu'.
>> Banke spremne za otkup potraživanja poljoprivrednika
Vijesti iz Zagreba brzo su stigle do punktova na kojima je bilo parkirano 486 traktora - spremnih, u slučaju propasti zagrebačkih razgovora, na blokadu prometnica. Iako su je seljaci pozivali da, ako izdrži vožnju u kombajnu bez klime otkupna cijena pšenice bude i 40 lipa - premijerka je pristala na većinu zahtjeva pobunjenih seljaka - pa su se oni traktorima zaputili kući.
Ipak poneki su i dalje skeptični, pa kažu, 'ako i treći put budemo morali izlaziti na ceste neće biti mirno, odmah ćemo blokirati sve ceste i granice'.