Prema Vladi i ministru Čobankoviću šalju prijeteće strelice, ali od prosvjeda ne odustaju. Istražili smo jesu li njihovi zahtjevi ambiciozni.
Seljaci su odlučili zaigrati još jednu utakmicu s Vladom. I dublje zaorati u prazni državni proračun iz kojeg su u 2009. dobili 3 milijarde i 670 milijuna kuna, a u posljednjih 10 godina čak 33 milijarde.
>> Seljaci odblokirali prometnice, ali ne odustaju od zahtjeva
'Pitajte ministra koliko je od te 3 milijarde otišlo za subvencioniranje uvoza', komentira ove brojke Tomislav Pokrovac iz Sindikata hrvatskih seljaka.
Od 2.250 kuna poticaja po hektaru, seljaci ne odustaju, a matematika kaže da na njemu godišnje rade svega 16 sati.
Europa potiče samo 15, a Hrvatska nevjerojatnih 220 proizvoda. Potičemo sve – od svinjogojstva do uzgoja lavande.
Hrana i dalje najskuplja u Europi
'Potpore su uobičajene kao i u EU, samo u Europi seljaci to dobivaju zadnjih 40 godina', kaže Željko Kraljičak, dožupan Osječko-baranjski zadužen za poljoprivredu.
Seljaci u EU su daleko konkurentniji od naših seljaka koji na poticajima državu prevare za 25 milijuna. Uz visoke kredite i izdašne poticaje, hrana je i dalje najskuplja u Europi.
'Građani kupuju mlijeko po 7 kuna, a mi ga proizvedemo za kunu i 70. Zašto mora biti 50 posto marže za te proizvode', pita se Pokrovac. On je tražio razgovore s ministrom Čobankovićem, no do njih nije došlo. Ipak, ni vlada ni seljaci ne odustaju od tvrdih stavova, a traktori i dalje ostaju parkirani uz cestu. Jer uskoro, prijete seljaci, slijedi nova blokada.