Zašto služi pojas i zašto se vežu, svi dobro znaju. Nesreća ne bira vrijeme. U trenutku sudara automobil stane, a nevezani putnici ne. Baš kao ni torbe, boce, mobiteli, igračke, CD-i i ostale stvari u automobilu. 'Prilikom trenutnog zaustavljanja vozila sa 50 km na sat do nule, taj mali CD ima težinu od 5 kilograma', govori Kristijan Rukljač, instruktor sigurne vožnje.
'Stvari koje se nalaze u vozilu, pri sudaru djeluju kao projektili i uzrokuju sekundarne ozljede kod putnika', objašnjava Davorka Muškardin iz Hitne medicinske pomoći. U sudaru ili zaustavljanju pri brzini od svega 50 km/h ženska torbica od 3 kilograma teži čak 150 kilograma. Nevezan vozač od 75 kilograma ima težinu od nevjerojatne tri i pol tone.
>> 'Upalila mi se kantica za zalijevanje cvijeća, upalio se brodić koji plovi na valovima'
Pri manjem sudaru, ozlijediti vas može i ono što bi vas trebalo štititi, odnosno, zračni jastuk. Na komandnoj ploči automobila nogama zato nikako nije mjesto. 'Ono što je bitno reći je da je suvozački zračni jastuk prilično velik po volumenu i otvara se pomoću male eksplozije i to se dešava u djeliću sekunde', objašnjava Rukljač. Dovoljno za ozbiljne ozljede. 'Ozljede mogu biti prijelomi nogu, natkoljenice, koljena, zdjelice, kukova, ozljede mokraćnog mjehura, kaže Muškardin.
Pri vožnji u koloni uz siguran razmak, važna je i brza reakcija. 'Ako se dovedete u neku kritičnu situaciju gdje morate panično kočiti, gdje morate jako naglo lupiti kočnicu sa japankama ili bosi to niste u stanju napraviti', komentira Rukljač. Zato zaboravite na modu i obujte odgovarajuće cipele. Obavezno se vežite i osigurajte stvari u automobilu te počnite obraćati pozornost na skrivene opasnosti.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook