Odluka je donesena krajem prosinca, a ovih je dana otpremljena Sanaderu i njegovim odvjetnicima. Sanaderov odvjetnik Čedo Prodanović odluku izvanraspravnog vijeća koje je utvrdilo objedinjenu kaznu za tri pravomoćne presude nije želio komentirati. Ustvrdio je tek da je odluka apsolutno neosnovana i na nju najavio žalbu.
Obrana godinama ustraje u tvrdnji da za sve presude, s obzirom na to da se radi o sličnim kaznenim djelima, Sanader ukupno ne može dobiti objedinjenu kaznu veću od 15 godina zatvora.
Bivši premijer dosad je iza rešetaka, u pritvoru ili po presudama, proveo oko sedam i pol godina. Prijevremeni otpust u hrvatskom zatvorskom sustavu može se tražiti već nakon polovine izdržane kazne, a najčešće se odobrava nakon dvije trećine kazne.
Sanader je, nakon nekoliko pritvaranja i puštanja na slobode, u zatvoru neprestano od travnja 2019., kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju u slučaju Planinska na šest godina zatvora. U tom slučaju nekadašnji vlasnik mesne industrije i HDZ-ov zastupnik Stjepan Fiolić priznao je da je bivšem premijeru donio deset milijuna kuna i milijun eura provizije nakon što je od države kupio poslovnu zgradu ispod cijene.
Sanaderove korupcijske afere u fokusu duže od 12 godina
Sredinom listopada 2021. najviši sud djelomično je potvrdio i presudu iz ponovljenog postupka u slučaju Fimi media, po kojoj HDZ zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i tvrtki morati platiti 3,5 milijuna kuna kazne, dok je Sanaderu, uz povrat nezakonite koristi, kazna s osam smanjena na sedam godina zatvora.
Vrhovni sud krajem listopada 2021. potvrdio je prvostupanjsku presudu kojom je Sanader zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija osuđen na šest godina, dok je nedostupni Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.
U nizu dugogodišnjih postupaka Sanader je u listopadu prošle godine u ponovljenom suđenju nepravomoćno oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, za što je u ranijim postupcima dva puta bio osuđen.
Još jednu oslobađajuću presudu Sanaderu, kojom je zajedno s poduzetnikom Robertom Ježićem oslobođen za prodaju jeftine struje Ježićevu Diokiju na štetu HEP-a, najviši sud potvrdio je sredinom studenoga 2021.