Dijete koje u kolicima gura dijete u Samoboru je čest prizor. Kako i ne bi bio kada je svaki peti stanovnik upravo dijete. Roditelji kažu kako grad nudi puno aktivnosti za djecu. Između ostalog, u šali ističu, i dobre kremšnite. No nisu se zbog kremšnita brojne mlade obitelji odlučile preseliti upravo tamo.
U Samoboru se ne plaća prirez, a grad nudi brojne poticaje za širenje obitelji. "Za svako treće i sljedeće dijete to iznosi 10 tisuća kuna. Uz to su naravno i dječji vrtići u kojima već nekoliko godina praktički nema liste čekanja, besplatni udžbenici za osnovnoškolce'', ističe Krešo Beljak gradonačelnik Samobora (HSS).
Iako jedan od najvećih u Hrvatskoj, ovaj gradski vrtić popunjen je do posljednjeg mjesta. "Brojimo 30 odgojnih skupina i to na 6 različitih lokacija - to je više od 600 upisane djece'', kaže Sandra Ivanuš, v.d. ravnatelja vrtića Grigor Vitez, Samobor.
Cijene vrtića u Samoboru punih 6 godina nisu rasle, a zbog njihove napučenosti grad pomaže i one koji su djecu upisali u privatne vrtiće. Na mjesečnoj bazi, to su sljedeći iznosi, "1000 kuna je sufinanciranje svakog privatnog vrtića, dok je to u gradskim vrtićima dosta više - oko 2500 kuna'', objašnjava Beljak.
Uz sve to, istraživanja pokazuju kako je Samobor treći najsigurniji grad u Hrvatskoj. O sigurnosti u prometu brinu i brojači na semaforima.
Najveći problem u gradu je - pazite sad - mali kapacitet osnovnih škola! Dokaz je to da je Samobor s pravom stekao nadimak - grad djece.