Radioaktivni otpad

'Problematika kojoj se nije pristupilo posljednjih 60 godina'

Slika nije dostupna
Sabor danas razmatra prijedlog strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada.

Strategija zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i i istrošenog nuklearnog goriva predstavlja iskorak u sustavnom rješavanju tog pitanja u skladu s najboljom svjetskom praksom, rekao je danas u Hrvatskom saboru zamjenik ministra zdravstva Marijan Cesarik.

Problematika je to kojoj se nije sustavno pristupilo posljednjih 60 godina, kazao je Cesarik predstavljajući Strategiju pred malobrojnim zastupnicima.

Od 2017. u školu će se ići sa šest godina - to nije jedina promjena!

Glavnim odrednicama Strategije označio je izgradnju i nadopunu regulatornog okvira, institucionalnih i ljudskih kapaciteta, jasnu podjelu odgovornosti, uspostavu nacionalnog centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, uključivanje javnosti u aktivnosti koje proizilaze iz strategije.

Strategija zagovara jednu lokaciju na kojoj bi se uspostavio centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, te primjenu postupnog pristupa u razvoju tog centra.

Obveza je država Europske unije da do kolovoza iduće godine predstave nacionalne programe u kojima će navesti kada, gdje i kako će zbrinuti istrošeno nuklearno gorivo i radioaktivni otpad uz primjenu najviših sigurnosnih standarda.

Tijekom pretpristupnih pregovora s Europskom unijom 2009. Vlada je izradila Strategiju zbrinjavanja radioaktivnog otpada i tada je poslužila za zatvaranje poglavlja energetike. No smjernice, ciljevi i zaključci nisu provedeni. Nova koja se predlaže predstavlja prvi korak u uspostavljanju nacionalnog programa.

Hrvatska među ostalim ima obvezu zbrinuti polovicu radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva koje se trenutno skladišti u Nuklearnoj elektrani Krško. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook