Priznali su da su krivi za špijunažu. Ruski špijuni, bračni par bio je u pratnji odvjetnika nakon izricanja presude na sudu u Ljubljani.
Glumili su da su argentinski državljani, živjeli u ovoj mirnoj četvrti u Ljubljani, imali i tvrtku za nekretnine i antikvitete. Kažnjeni su s godinu i sedam mjeseci zatvora, koliko su već proveli u pritvoru. Bit će protjerani i prema pisanju slovenskih medija razmijenjeni za ruske zarobljenike.
"Rusi sve više više pribjegavaju tzv. ilegalcima odnosno pokušavaju priskrbiti relevantne i vjerodostojne dokumente i s novim identitetima država koje nisu iz Europe, a koje odgovaraju operativcima i operativkama koje šalju na zadaću", objasnio je Gordan Akrap.
Sličan scenarij moguć je i u Hrvatskoj.
SOA i u svojim izvješćima upozorava da postoje strani špijuni koji nisu vidljivi. U posljednjih nekoliko godina tri puta su protjerivani Rusi zbog špijunaže.
Pretprošle su godine protjerali 18 diplomata i 6 zaposlenih u ruskom veleposlanstvu zbog prikrivene špijunaže. Na popisu su nepoželjnih, uz bok trojici crnogorskih političara.
"Ne bih htio ulaziti u konkretna imena i detalje, ali nekolicina osoba od političara trećih zemalja do predstavnika diplomatskih misija i konzularnih ureda bila je u sličnom statusu", rekao je Tomislav Lendić.
"Problem je u tome da dobar dio njih se vratio u diplomatska predstavništva ruske federacije manjim dijelom Bosne i Hercegovine, ali većim u Srbiju i u druge države s kojima Rusija i dalje gaji vrlo bliske odnose", rekao je Akrap.
SOA je zabilježila i sastanak ukrajinskog generala s ruskim špijunima u Hrvatskoj prije četiri godine. Služe se različitim metodama.
"U nekim slučajevima oni moraju imati ljude na terenu radi održavanja sastanaka, razmjene informacija, primopredaje novca jer obično je špijunaža motivisana ideologijom i novcem", objasnio je Darko Obradović, srpski stručnjak za sigurnost.
Malignu i opasnu mrežu su kaže razvili u Srbiji, utječu na pogoršanje odnosa sa susjedima.
"Prioritet u ovom regionu je širenje antizapadnih osećanja, širenje mržnje prema Zapadu i aktivno sprečavanje euroatlantskih integracija, a u slučaju Srbije sprečavanje europskih integracija", rekao je Obradović.
U Hrvatskoj pak žele prikupiti podatke o državi, o Europskoj uniji i NATO-u, ali i utjecati na donošenje najvažnijih odluka.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.