Uoči školske godine, Leon i njegovi roditelji strepe. "Nažalost, mi imamo situaciju da smo do sada promijenili pet asistenata u tri godine. Sad smo opet u neizvjesnosti i čisto sumnjamo da će do početka nastavne godine uopće uspjeti dobiti asistenta", kaže Leonova majka Lana Bede.
S obzirom na Leonov autizam i motoričke teškoće, asistent mu je nužan. Ravnateljica Leonove škole u telefonskom razgovoru za Dnevnik Nove TV kaže da brige nema, da je natječaj raspisan i da su u tijeku razgovori s kandidatima.
Lana se pak pita zašto se ti natječaji ne raspisuju ranije: "A ne na kraju osmog mjeseca, zapravo zadnji čas. I onda su svi u nezgodnoj situaciji. Događa se da se nitko ne javi na natječaj ili se jave osobe koje nisu adekvatne i škola nema koga odabrati".
Na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje deseci su oglasa u kojima se traže pomoćnici u nastavi. U Osnovnoj školi Jure kaštelana trebaju ih devet.
"Mi imamo riješeno pet asistenata od prošle godine, a četiri još tražimo. Dolaze molbe, ljudi nam se javljaju tako da vjerujemo da ćemo to sve uspješno riješiti", rekao je Krešimir Supanc, ravnatelj OŠ Jure Kaštelana
Potrebe rastu. U resornom Ministarstvu za Dnevnik Nove TV kažu da je u posljednjih pet godina broj učenika koji su dostavili školama različite potvrde o bilo kakvim teškoćama u razvoju, porastao za 18 posto. "Mi ih imamo sve više. Svake godine nam taj broj poraste za jedan ili dva asistenta", nadodaje Supanc.
Da bi privukli kvalitetan kadar, plaća mora biti dobra. "Ja sam imala u prosjeku 500 eura plaću. Sat je bio 4,64 eura, sad je taj sat 7,5 bruto", rekla je Nataša Pavičić, predsjednica Udruge pomoćnika u nastavi.
Tih 7.5 eura je minimalna bruto satnica, koja je određena novim pravilnikom, a koji je napravio određene pomake. No i to teško da može privući kvalitetan kadar. U Udruzi napominju da je još niz otvorenih pitanja. Čeka se priznavanje u standard zanimanja. Upozoravaju da se kod dijela oglasa ponavlja isti obrazac kao i prošlih godina.
"Nama se raspisuju natječaji na primjer na 20 sati, a dijete ima u tjednu 26, 27 sati. Zašto? Pa valjda da se uštedi na nama, da ne moraju osnivači platiti tih par sati rada", kaže Pavičić.
Jesu li upoznati s ovim, pitao je Dnevnik Nove TV Ministarstvo. Kažu, o tjednom broju sati odlučuju osnivač i škola: "O tjednom broju sati odlučuje osnivač školske ustanove i škola te se nepravilnosti, ukoliko se utvrde, rješavaju temeljem propisanih odredbi zakonom, pravilnikom ili javnim pozivima". I dodaju - svako dijete kojem je potreban pomoćnik u nastavi, dobit će ga.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.