Vrlo rijetka prirodna pojava začudila je mještane Staze u bizini Sunje. Iz jednog od gnijezda na stropu štale provirila je bijela lastavica.
"To sam sad prvi put vidio. Slučajno sam pogledao gore. Ima ih pet komada, četiri su crne i jedna bijela", ispričao je Damir Balas na čijem OPG-u živi albino lastavica.
Nitko u ovom kraju, kaže Damir, to nikada nije vidio. I upravo zato obitelj i prijatelji sada dolaze na imanje kako bi se divili rijetkoj ptici.
"Nitko ne može vjerovati da to postoji. Pitao sam i punicu i starije ljude iz sela, nitko to nikada nije vidio. Nešto je čudno i posebno", kaže Damir i dodaje kako u njegovoj štali lastavice često rade gnijezda.
"Ove godine ih je jako malo došlo. Inače bude 30-ak punih gnijezda, a ove godine ih je možda 10. Ove lastavice su sad već velike i vjerujem da će ovih dana odletjeti", zaključio je Damir Balas.
Stručnjaci kažu kako je albinizam kod ptica relativno česta pojava, no kod nekih se vrsta ptica javlja češće nego kod drugih. Nešto češće tako se mogu uočiti bijeli kosevi i čavke, ali bilo je i slučajeva albino vrana i kormorana.
"Svako toliko se nađe neka potpuno bijela ptica. Neobično je, ali događa se. To je mutacija kod koje nedostaje crni pigment melanin u perju, znači da imamo samo bijelo perje. Te ptice mogu normalno živjeti, ali su lakše uočljive predatorima jer se ističu u jatu i tako su lakši plijen", objasnila je Jelena Kralj, upraviteljica Zavoda za ornitologiju HAZU-a, i dodala kako je inače riječ o normalnoj zdravoj ptici.