Cjelokupna međunarodna zajednica, predstavljena parlamentima na ovom summitu, još jednom ističe konsolidirani stav nepriznavanja pokušaja aneksije Krima, proglašava daljnju konsolidaciju u cilju obnove teritorijalne cjelovitosti ukrajinske države, a ono što nije bilo posljednje godine na vrhu je potreba za kaznom. Kažnjavanje putem posebnog međunarodnog suda.
Na pitanje kako ocjenjuje razinu ovogodišnje Krimske platforme ovdje u Zagrebu te suradnju i podršku Hrvata i Hrvatske, Čubarov je odgovorio: "Bio sam ovdje 1996. godine, blizu Šibenika i mi smo posjetili oslobođene teritorije. Vidjeli smo minska polja. I tada bilo je stvoreno Ministarstvo reintegracije Hrvatske".
"I tada nisam mogao ni pomisliti da će nam to iskustvo nekako biti od koristi u Ukrajini. Hrvati i Hrvatska imaju veliko iskustvo u oslobađanju svojih prije mnogo godina okupiranih područja i reintegraciji tih područja u svoj pravni i gospodarski prostor. I sada jako osjećamo podršku hrvatskog naroda", kazao je.
O tome kako misli da će se Krim vratiti Ukrajini - metodom sile, diplomacijom, kombinacijom sile s diplomacijom ili neka druga opcija, Čubarov navodi da će to biti simbioza svih tih metoda.
"Bit će simbioza svih tih metoda, možda će neki način biti više uočljiviji, možda neki manje. Ali danas postoji svijest da to neće biti isključivo diplomatski put, nego će se ipak dogoditi u fazi kapitulacije Rusije pred Ukrajinom i njezinim partnerima", kazao je Čubarov.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.