Reckanje proračuna govori o nesigurnosti Ministarstva financija i očitoj nesposobnosti Vlade koja nema pravu sliku o javnim financijama i uzastopnim rebalansima zapravo kupuje vrijeme, drži ekonomski analitičar Damir Novotny i pita se što će biti 2010. godine kada stignu velike financijske obaveze.
'To je kozmetički zahvat kojim se želi postići dojam da se nešto radi. To je vrlo neozbiljno.', komentirao je Luka Brkić najavu premijerke da će ukoliko bude potrebno biti i deset rebalansa proračuna. 'Time pokazuju svu nemoć da smisle i naprave bilo što produktivno. Nužan je jedan oštar rebalans proračuna', zaključio je Brkić te dodao kako vlada nema mudrosti. 'Ni jedna vlada ni ministarstvo na dugi rok ne mogu podnijeti ovu visinu potrošnje, a proračun treba rezati na najneproduktivnijim stavkama, no one su ujedno i socijalno najosjetljivije', rekao je prof. dr. sc. Brkić, profesor na Fakultetu političkih znanosti.
'Na tuđoj moći nema opstanka'
Sve krupne projekte, a tako će biti i s Pelješkim mostom, gradimo za druge. Izgradimo pa predamo drugima, kaže sr.sc. Kulić. Ekonomski analitičar Slavko Kulić ne vidi spas u nizu rebalansa proračuna. 'Potrošnja društva je iznad napora za pokretanje proizvodnje. Spas leži u povećanju društvene proizvodnje i izvozu', objašnjava Kulić. 'Na tuđoj moći nema opstanka jer tada i smjer kretanja određuje netko drugi, a ne mi', kaže dr. sc. Kolić i dodaje kako je Hrvatska u stanju difuzne diktature i sve što radimo vodi nas u sve veći sukob.
Ekonomski analitičari složni su u besmislenosti nastavka gradnje Pelješkom mosta. Brkić smatra da je Pelješki most jeftina demagogija. 'To je most koji nikuda ne vodi jer se ne može graditi. Kako bilo tko razuman u ovakvo vrijeme može i pomisliti na gradnju mosta i autocesta, gubimo vrijeme kojeg nemamo', objašnjava Brkić o kakvoj je besmislici riječ s aspekta produktivnih rješenja.
'Sve krupne projekte radimo za druge'
'Svi projekti kao što su gradnja Pelješkog mosta i autocesta trebaju se odmah obustaviti jer njihovo obustavljanje ne nosi veliku štetu. S druge strane, smanjenje mirovina i plaća nosi itekakvu štetu jer napada kupovnu moć građana, a samim time smanjuje se i prodaja te na kraju pada bruto nacionalni dohodak', objasnio je Novotny koji smatra da u proračunu ima prostora za uštedu od potrebnih 15 milijardi kuna. 'No, to više nije ekonomsko nego političko pitanje', zaključio je Novotny.
'Sve krupne projekte koje radimo, radimo za druge pa ćemo tako i Pelješki most. Kada ga izgradimo jednostavno ćemo ga predati nekome drugome', kaže Kulić objašnjavajući da je tu riječ o permisivnoj potrošnji, odnosno o onoj koja postoji, a ne mora postojati.
Na upit je li neizbježno zaduživanje kod MMF-a, Novotny je odgovorio da ćemo ukoliko se ne uravnoteže javne financije biti prisiljeni tražiti stručnu i financijsku pomoć. Jesen još topliju od ljeta prognozira Brkić koji zaduživanje kod MMF-a vidi kao realnu opciju. 'Naravno da u proračunu ima mjesta za uštedu od 15 milijardi kuna, samo što ova Vlada nema političku moć da bi mogla donijeti odluku gdje će se raditi bolni rezovi i pri tome preživjeti, a zbog toga i neće dugo opstati', zaključuje Brkić objašnjavajući se da će MMF vladi tada biti savršen alibi.
Je li pomoć MMF-a nužna?
'MMF-u će biti potpuno svejedno gdje će se raditi rezovi, hoće li potpuno uništiti zdravstvo na račun privilegiranih branitelja, i sl. Ako želimo njihovu pomoć, morat ćemo se kretati u zadanim gabaritima ili će nam ta pomoć biti uskraćena', objašnjava Brkić.
>> 'Ako siječete mačku rep po malo njega uvijek jednako bol'
>> Glasovanje o rebalansu na izvanrednoj sjednici
Slavko Kulić drži da MMF nije nužan ukoliko postignemo konsenzus u Saboru i ukoliko se suočimo jedni s drugima. 'I predsjednik i ministri prizivaju prisilnu upravo zato što su nesposobni za upravljanje društvom. MMF će nas prisiliti da prodamo ono što imamo, što znači da ćemo se spustiti na nižu razinu koja bi značila početak žestoke recesije koja će nas uvesti u depresiju koja će potrajati i do 20-tak godina. ', izrazito pesimističan je na kraju bio Kulić.
Ukupno {{TotalVotes}}
Greška prilikom glasanja. Pokušajte ponovno kasnije. {{error}}