Paljenje klime znači i veću potrošnju. Za one koji imaju ograničen budžet i nemogućnost povećanja prihoda to znači i kalkuliranje.
''Bar s vremena na vrijeme dok su ove paklene vrućine upaliti klimu, da se može naspavati čovjek i odmoriti po noći, ali inače ne ide po danu'', rekla je reporterki Jeleni Rastočić za Dnevnik Nove TV umirovljenica Radinka Glavan. Također, dodaje da pazi i kada je jeftinija struja. ''I veš se pere po noći i pegla se, inače bila bi još jako veća rata mjesečno''.
Koliko god štedjela, uskoro bi mogla ipak plaćati više.
''Cijena će se vrlo vjerojatno mijenjati zbog ove naknade za obnovljive izvore energije. Jer HROTE (Hrvatski operator tržišta energije) koji s tom naknadom plaća ove koji proizvode po povlaštenoj cijeni je praktički svaki mjesec u gubitku od 20 do 30 milijuna kuna'', objašnjava Nenad Kurtović, savjetnik za energetsko tarifiranje udruge Potrošač.
Da gomilaju gubitke potvrđuje nam i Hrvatski operator tržišta energije. Prošle godine su imali 340 milijuna kuna manji prihod od planiranog. Pokrili su ga, kažu akumuliranim sredstvima, ali i priznaju, prihodovna strana je mala, a povlaštenih proizvođača je sve više.
''Posebno želimo istaknuti da se u ovoj i narednoj godini očekuje realizacija i preostalih projekata koji još nisu ušli u sustav poticanja temeljem sklopljenih ugovora te se procjenjuje kako će, uz gore navedene razloge pada prihoda, biti potrebno intervenirati u prihodovnu stranu sustava poticanja, a sve u cilju osiguranja budućeg urednog podmirivanja ugovornih obveza Operatora tržišta'', priopćili su iz HROTE-a.
O visini naknade odlučuje Vlada na prijedlog resornog ministarstva. Oni poručuju da se situacija prati, sada su se tržišta stabilizirala, što ide u prilog povećanju prihoda HROTE, pa Ministarstvo ocjenjuje da nema potrebe za povećanjem naknade.
Naknada koju plaćaju građani, a kojom se potiču oni koji struju proizvode iz obnovljivih izvora energije jedna je od četiri stavke koje kreiraju prihode HROTE-a.
Budući da se zbog pandemije smanjila potrošnja električne energije, veće prihode od prodaje teže je ostvariti. Ako dug budu pokrivali kreditima građani će u konačnici platiti još više, upozorava Kurtović.
''Onda će nama naknada za obnovljive izvore ići ne 20 posto gore, nego 30 posto gore'', rekao je.
Umirovljenica Radinka Glavan jedan je račun platila 118 kuna, ako bi eventualno došlo do poskupljenja, platili bi od 50 do 60 kuna više.
''Jako velika razlika, već smo prije tri godine povećali pričuvu'', govori.
Nije joj logično kaže da od svoje mirovine sufinancira one koji na struji zarađuju. Dok racionalizira korištenje svojih potrošača, Radinka čeka kraj godine koji će donijeti jasniju sliku o eventualnom poskupljenju.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr