Kao trošak kampanje predsjednik je naveo 6,8 milijuna kuna. Da bi sve bilo plaćeno SDP je uzeo kredit, ali veći od 7,4 milijuna kuna. 'Prijavljen je cijeli iznos onda kada je preuzet uvijek je prijavljeno stanje odgovaralo nastalom', rekao je predsjednik Josipović.
Računi su kasnije stizali na naplatu. Tako se iznos povećavao. 'Upravo tako što su kasnije stigli računi, a SDP je za to jamčio i zato su uzeli rezervni kredit i to je način otplate', objašnjava Josipović.
'Uobičajeno je da se nakon kampanje zaprime dodatni računi koje je potrebno podmiriti. Tako je i u ovom slučaju nakon predaje konačnog izvještaja zaprimljen određeni broj računa koji su podmireni kreditom u iznosu od 500.000 kuna, o čemu je obaviješten I DIP. Ostatak iznosa odnosi se na kamatu po kreditu. Da je sve potpuno transparentno govori i financijsko izvješće SDP-a za 2010. i 2011. godinu', stoji u priopćenju SDP-a.
>> Kreće kampanja: SDP ne želi komentirati lokalne izbore, HDZ kritizira, Bandić prvi put ide sam
Predsjednika nitko ne bi prozivao da su naknadni računi kao i ostalo javno objavljeni. 'Pitamo se zašto DIP nije objavio i zašto DIP nije reagirao kada je vidio diskrepancije između izvještaja SDP-a i predsjednika Josipovića', pita se Dragan Zelić iz GONG-a.
A brojne su institucije previdjele i nesrazmjer iz kampanje Milana Bandića. Skupio je 8,6 milijuna, potrošio više od 15, a odakle razlika nitko nije pitao. 'Mi ni nakon 2 godine nemamo ni jednu istragu, DORH nije reagirao, taj isti kandidat će se kandidirati na lokalnim izborima', kaže Zelić.
Na idućim izborima vrijedit će novi zakon koji je stroži i zahtjeva detaljniju evidenciju.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook