Turistička sezona spašava situaciju, ali samo na dva do tri mjeseca. Stiže jesen, a s njom mnogima i povratak u mjesečnu statistiku Zavoda za zapošljavanje. Za smanjenje nezaposlenosti država je rebalansom osigurala 50 milijuna kuna. Plaže su sve praznije, pa je sve manje posla i za Miljenka Koricu. Šef kuhinje jednog zadarskog hotela zaposlen je kao sezonski radnik. Miljenko se ipak ne boji mjeseci koji dolaze.
>> Ugrožena stabilnost: Stvaramo izgubljenu generaciju
'Uvijek imamo mi kuhari između sebe neke ponude tako da uskačemo jedni drugima po restoranima, uvijek ima posla, u Zagrebu recimo od kuda sam tako da snađem se uvijek. Ja na birou praktički i nisam', kaže Miljenko. Ne čudi, jer kuhari su među pet top zaposlenih zanimanja. Pa tko želi raditi, može, no nisu svi te sreće. S prvim danima jeseni broj nezaposlenih koji je dosegao više od 280 tisuća ponovno će rasti.
Neki od mladih na burzi su i po pet godina
'Dakako imamo te instrumente i dodatna financijska sredstva kojima ćemo kroz mjere aktivne politike potaknuti zapošljavanje što je to moguće u većoj mjeri', kaže Kristina Alerić iz HZZ-a. Teško, sjetimo li se samo početka ove godine. Hrvatsko gospodarstvo još je na koljenima, a na Zavodu, unatoč statistikama koje pokazuju drugačije naša kamera zabilježila je velik broj mladih osoba, a neki od njih na burzi su i po pet godina. Neki navijaju da tako i ostane.
Dok je tako, teško ćemo uzlaznom putanjom. Zabrinjava i podatak da mlade osobe tek pred tridesetom nađu stalno zaposlenje. Marija, povratnica iz Sjedinjenih Država čeka ga godinu dana, neuspješno. Tek jedan poziv na intervju dobila je preko zavoda. Što zbog spore administracije, što zbog krize, a kod nekih i lijenosti, najbolje godine tako prolaze u čekanju. I ta navika, nažalost, teško se mijenja.
Ukupno {{TotalVotes}}