Baranjske sušnice pune su kulena. Dok on sazrijeva, Europa odlučuje o zaštiti zemljopisnog podrijetla upravo Baranjskoga kulena.
Osim Baranjskoga kulena Hrvatska je od Europske komisije zatražila i zaštitu Ekstra djevičanskog maslinovog ulja s Cresa te Dalmatinskoga i Krčkog pršuta.
No, zaštitne oznake izvornosti i zemljopisnog podrijetla tek su početak priče.
Ako se uopće i dobije. Znamo da Slovenci osporavaju izvornost istarskoga pršuta. Ipak, baranjski se kulenari ne pribojavaju mađarskih kolega.
Slovenija: Oko pršuta bi se mogli dogovoriti u nekoliko mjeseci
Na primjeru istarskoga pršuta, ali i prošeka vidjeli smo da nije tako lako doći do europskih oznaka izvornosti. To je proces koji zna trajati i godinama.
O našem zahtjevu Europska komisija treba odlučiti u roku od 6 mjeseci. Iza toga ostavljen je rok od 3 mjeseca za prigovore. Kao što su uložili Slovenci na istarski pršut.
O prigovorima se odlučuje u roku od 8 mjeseci. Ako se bude poštivao zadnji rok do ovih oznaka izvornosti hrvatski proizvodi neće doći još najmanje godinu i pol dana.
No, ako dobiju oznake izvornosti i zemljopisnog podrijetla bit će to doista vjetar u leđa proizvođačima autohtonih proizvoda.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook