Prosvjedom se želi ukazati na nepravdu iz 2019. kada trećina zaposlenih u pravosuđu nije obuhvaćena devetopostotnim povećanjem plaće od kojih neki rade za minimalac, neovisno o tome imaju li pet ili 20 godina staža. Bez njih sustav ne može funkcionirati, a tretira ih se, kažu, kao "građane drugog reda".
Djeci ne mogu kupiti sve što treba
Od Ministarstva pravosuđa i uprave i resornog ministra Ivana Malenice traže da im povećaju materijalna prava kao i sucima kako bi, "djeci mogli kupiti sve što treba, a ne upadati u minuse" kazala je Tamara Čatlak Cindro, zaposlenica Županijskog suda u Splitu
"Zapisničar na početku zaposlenja ima 4.200 kuna plaće, a sa stažom od dva desetljeća plaća mu je tek 600 kuna viša. To je poražavajuće i destimulirajuće. Domari na sudu rade za četiri tisuće kuna, čistačice nemaju ni minimalnu plaću. Naša svakodnevica je da se ljudi ne javljaju na natječaje i da je službenika iz dana u dan sve manje", rekla je Čatlak Cindro.
Moguć i štrajk?
Nije isključila mogućnost da organiziraju štrajk ako se stvari ne pomaknu u kratkom roku, najavili su službenici, njih stotinjak, koji su se okupili ispred suda u Splitu. Prosvjedovali su djelatnici Općinskog suda u Splitu, Županijskog i Općinskog državnog odvjetništva, Županijskog i Trgovačkog suda te Prekršajnog suda u Splitu. Zaposleni u pravosuđu, većinom službenici, referenti i namještenici, nezadovoljni svojim položajem i materijalnim pravima, prosvjeduju i u srijedu ispred zgrada sudova i državnih odvjetništava diljem Hrvatske kako bi upozorili na neodrživu situaciju vezanu uz njihove plaće.