Ne prestaju prijepori oko Istanbulske konvencije, i to ne samo kada je u pitanju rodna ideologija. Nekima su sporni i oni koji će nadzirati provodimo li Konvenciju.
A to će činiti GREVIO, međunarodno tijelo koje čine neovisni stručnjaci iz područja obiteljskog nasilja, poput udruga civilnog društva ili nezavisnih institucija.
Sastoji se od 10 do 15 članova, a iz jedne zemlje može biti najviše jedan član. Kandidate nominiraju države, odnosno predlaže vlada, a bira Odbor stranaka u Vijeću Europe na četiri godine. GREVIO vodi nadzor i piše izvješće o provedbi Konvencije u pojedinoj zemlji te o tome obavještava Vijeće Europe.
"Nije mi baš drago da nas nadzire netko sa strane i dijeli nam packe kad mi sami možemo riješiti ta pitanja. U cjelokupnoj javnosti, neovisno o ideologiji, postoji stav da se treba obračunati s nasiljem nad ženama", rekao je Nikola Grmoja.
Hrastovu Hrvoju Zekanoviću sporne su udruge koje bi sjedile u tom tijelu, ako ih se izabere. Smatra da bi iz ovoga pojedine udruge izvukle svoju korist.
"Ja ću biti vrlo eksplicitan: radi se o feminističkim udrugama koje su i do sada bile bogato financirane iz državnog proračuna, a ovoga puta jednim krovnim dokumentom dobivaju mogućnost za dodatno financiranje", rekao je Zekanović.
U slučaju sumnje u povrede Konvencije, GREVIO može doći i u državni posjet. Ovakvim nadzorom smanjuje se mogućnost političke manipulacije, tvrdi SDP-ov Bojan Glavašević.
"Neovisno tijelo koje može inicirati posebne istrage i pisati posebne izvještaje o provedbi. Sam nadzor neće biti nacionalan na razini iznad nje, zbog čega je manipuliranje neusporedivo teže", smatra Glavašević.
Premijer i dalje najavljuje ratifikaciju, no čini se da će ona ići nešto teže, budući da u vladajućoj većini nema apsolutne sloge oko toga.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.