Selu Bilostanovi

Prezivaju se Bura i buru smatraju svojim zaštitnikom

Slika nije dostupna
Snažna bura opet je otežavala promet na jugu Hrvatske, kod Makarske je, srećom bez posljedica, prevrnula šleper. Otežan je bio i trajektni promet.

Jaku dalmatinsku buru koja nekad puše i 200 km/h ipak svi ne doživljavaju kao smetnju. U selu Bilostanovi pokraj Skradina živi pedesetak ljudi i svi se prezivaju Bura. Okupljeni tako od davnina u zajednicu, doživljavaju je kao svoju zaštitnicu.

Ne trebaju pretraživati enciklopedije ili vaditi plemenske listove da bi saznali korijen prezimena. Žene Bura ponosno će istaknuti svoje vrijednosti. Tvrde da su dobre kuharice, čobanice te da sve dobro rade.

'Nije bitno jesi li jugo ili bura, bitno je jesi li čovjek ili nisi', tvrde mještani sela Bilostanovi. Snažnu buru s planine štuju kao zaštitnicu .
 

Povezane teme