Koliko je katolika u Hrvatskoj? Zavod za statistiku kaže gotovo 79 posto. Ako se pogleda 2011. - bilo ih je 86 posto. Dakle, danas ih je oko 7 posto manje. Znatno se zato povećao broj ostalih kršćana.
Zavrzlama je nastala zbog pitanja o vjeroispovjesti gdje je svatko mogao napisati što hoće. Primjerice, netko je pisao "katolik", netko "kršćanin".
180.000 ljudi se izjasnilo da su kršćani. Oni su završili u skupini s "ostalim kršćanima". A od njih se nešto više od 157.000 u sljedećem pitanju o vjerskoj zajednici izjasnilo da pripada Katoličkoj crkvi.
Postavlja se pitanje jesu li onda podaci točni?
"3.056.000 je reklo na pitanje o vjeri da pripada katolicima. Kako su rekli, mi smo objavili. Ne mora značiti da je svaka osoba koja je katolik rekla da pripada Katoličkoj crkvi i obrnuto", kazala je ravnateljica Državnog zavoda za statistiku Lidija Brković u prilogu Dnevnika Nove TV Sanje Vištice.
Na pitanje novinara znači li to da ima i ateista koji pripadaju Katoličkoj crkvi, Brković je odgovorila: "Pa iznenadili biste se, ali ima. Ima sigurno".
U Hrvatskoj biskupskoj konferenciji kažu ni nakon presice nije jasan broj katolika.
"Čini se kako su pojedina pitanja kod izjašnjavanja o vjerskoj pripadnosti bila nejasna i nedorečena pa je to zbunjivalo ispitanike. Tako nedorečena pitanja dovela su do rezultata da su se pripadnici Katoličke crkve našli u nekoliko rubrika (katolici, kršćani, drugi..)", navode u priopćenju.
Problem u online popisivanju
Problem je napravilo očito online popisivanje. 44 posto građana se tako popisalo.
"Ispitanici su se očigledno žurili popunjavajući upitnik i nisu detaljno pročitali što piše u metodološkim pojašnjenjima", objašnjava načelnica Sektora demografskih i društvenih statistika Dubravka Rožić Hadžalić.
Ili su pitanja zbunila građane? Koordinator popisa Damir Plesac priznaje, da se ponovno provodi popis - drugačije bi.
"Ja sad govorim moje mišljenje. Ako bih nešto mijenjao, onda bih mijenjao način provedbe popisa", navodi.
Da se provodi, kaže, tradicionalno sve s popisivačima.
"Gdje bi popisivači mogli samo na pitanje građana da im se pojasni pitanje, recimo to o vjeri, tada bi oni bez problema to i napravili", dodaje Plesac.
Opaska pred upaljenim mikrofonima
Zbog ovoga je od ljutite ravnateljice dobio opasku nakon žestoke presice.
"Nisi samo trebao reći ovo za...", kazala mu je Brković.
Na njegovo pitanje o tome što nije trebao reći, odgovorila mu je: "Da ne bi više išao tako.. Ja to ne bih nikad izjavila".
A onda je shvatila da su mikrofoni uključeni.
"Cijelo vrijeme su tu mikrofoni", rekla je. Na njegovo pitanje da mu ponovi, rekla je: "Cijelo vrijeme su tu mikrofoni vjerojatno bili upaljeni, znaš?".
Pao broj katolika
U Zmijavcima ne znaju kako to da je broj katolika pao na 35 posto, a prije 10 godina ih je bilo 95 posto. 61 posto ih je u ostalim religijama.
"Očigledno da je trebalo još više nadzora i kontrole. Nama se događalo zbog korone da su još neki popisivači odustajali. I mislim da je to upravo bio slučaj sa Zmijavcima i onda su iz Splita dolazili novi popisivači", objašnjava Rožić Hadžalić.
Mnogima ovo baca sjenu na cijeli popis.
"Meni je žao da vi tako mislite. Popis je napravljen stručno i profesionalno. Podatke koje smo prikupili, tako smo objavili", rekla je Brković.
Od pobune popisivača do produljivanja propisa - provedbu duže vrijeme prate kritike. Ipak, ravnateljica kaže da o ostavci nije razmišljala.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.