Poslodavci za 12.386 radnika nisu isplatili minimalnu plaću sukladno odredbama, a za 2.623 radnika nisu dostavili ni obavezne obračune za neisplaćene plaće ili otpremnine.
Protiv poslodavaca inspektori su podnijeli 1.122 optužna prijedloga.
Podsjećamo, kazna za neisplatu minimalne plaće je od 60 do 100 tisuća kuna za tvrtku, te kazna od 7 do 10 tisuća kuna za odgovornu osobu unutar tvrtke.
Za uvođenje reda u isplaćivanje plaća radnicima trebala bi se pobrinuti nova lista srama za poslodavace koju je jučer na Vladi predložio ministar financija Slavko Linić.
>> Josipović: Linićeva reakcija razumljiva, sučev postupak legitiman
"Mora se uvesti red. Znači oni koji ne ispunjavaju sve obaveze mora se s njima nešto dogoditi ili moraju ići u restrukturiranje ili u predstečajnu nagodbu ili u stečaj. Međutim tvrtke koje ne ispunjavaju obaveze stvaraju na tržištu nered i stvaraju nelojalnu konkurenciju", rekao je Davor Majetić.
>> 'Neka Milanović kaže tko je to bio u mračnim sobama, a 'liste srama' ništa neće riješiti'
Na njoj bi se trebali naći svi koji duže od 3 mjeseca nisu dali plaće svojim zaposlenicima. Poslodavci i obrtnici podržavaju dobru namjeru Vlade no isto tako ističu da će lista, ne bude li selektivna, izjednačiti one koji zbog objektivnih razloga nisu mogli dati plaće svojim radnicima s onima koji su to činili namjerno.
"Ako se to prije definitivno utvrdi, i da se ne stave na listu oni koji stvarno iz opravdanih razloga nisu isplaćivali plaće onda smo definitivno za to da se takove liste objave", rekao je Damir Židanić.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook