Potpora smirivanju stanja

Milanović u Mostaru: 'Prosvjedi se ne bi dogodili da je EU znala što želi u BiH'

Predsjednik hrvatske vlade Zoran Milanović boravio je u nedjelju je Mostaru.

Predsjednik hrvatske vlade Zoran Milanović u nedjelju je u Mostaru, nakon obilaska oštećenih zgrada u nedavnim prosvjedima, izjavio kako je doputovao u BiH dati potporu smirivanju stanja u toj zemlji.

"Ovakve situacije (nedavni prosvjedi više gradova BiH) su pogodne za podmetanje niskih strasti, ja sam došao smirivati strasti”, istaknuo je Milanović, dodavši kako je došao "podignuti strasti za jednu drugu temu, a to je europska putanja BiH".

"Ovo se možda ne ne bi dogodilo da je Europska unija imala koherentniju, jasniju politiku što želi u Bosni i Hercegovini”, rekao je Milanović o rušilačkim prosvjedima u BiH.

Po njegovim riječima, BiH treba što je prije moguće dobiti europsku perspektivu. Ako se to ne dogodi, upozorio je, ovakve stvari (prosvjedi) događat će se i ubuduće, a Hrvatskoj to nije u interesu, napomenuo je. Ne spomenuvši izravno sarajevski atentat koji se dogodio 1914. godine, Milanović je kazao kako Europa "svjesno ili nesvjesno već 100 godina ne zna što će sa BiH" te je dodao kako "ne postoje šanse da se dogodi opet nešto tako dramatično sa globalnim posljedicama", ali postoje šanse za loša događanja poput nedavnih nasilnih prosvjeda.

Nakon prosvjeda i nasilja Sarajevo izgleda sablasno, u Mostaru masovna uhićenja

"Ova i ovakva zemlja (BiH) nema šansi ako ne počne brz postupak prilagođavanja europskim standardima. Ovo što BiH trenutačno ima nije ništa", kazao je Milanović.

Najavio je da će se osobno angažirati na bržem približavanju BiH Europskoj uniji.

"Bez obzira što ću na početku sigurno nailaziti na nerazumijevanje, što će mi vjerojatno gledati i širinu zjenica, zalagat ću se da BiH što prije dobije neki jasan okvir pregovora sa EU-om. Toga trenutačno nema i radi se sve da se to naprosto odgodi”, istaknuo je Milanović. U tom je kontekstu zamjerio Europskoj uniji da je nezainteresirana za BiH.

Na upit zašto je došao u Mostar, a ne u Sarajevo, Milanović je odgovorio: "zato što je bliže" te dodao da je Mostar jedina izrazito mješana dvonacionalna sredina u kojoj su se dogodili neredi, što ima, kako se izrazio, svoju težinu i opasnost.

"Dobro je što su se ljudi u Mostaru suzdržali i nisu reagirali", dodao je.

Na upit jesu li hrvatske vlasti komunicirale sa NATO-ovim strukturama u vezi nereda u BiH koji su stvorili sigurnosnu ugrozu na granici NATO-a kojega je Hrvatska članica, Milanović odgovorio niječno.

Više je puta tijekom konferencije za novinare rekao kako su prosvjedi u BiH opravdani što se tiče sirotinje i bijesa kojeg uvijek netko "može zlorabiti", a da on kao stranac ne želi komentirati unutarnje prilike u BiH niti motive nedavnih nereda koji su, po njemu, iznenadili sve ljude.

Upitan zašto se najavljuju gašenja dopisništava Hrvatske televizije u BiH, Milanović je kratko kazao: "ne znam".

Predsjednik vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda je rekao kako je današnji Milanovićev posjet BiH "poluslužben" te da je taj posjet "prijateljska gesta" nakon nekoliko "teških dana" kroz koje je prošla BiH.

Milanović je u pratnji predsjednika vijeća ministara BiH Vjekoslava Bevande obišao zgradu Hercegovačko-neretvanske županije koja je spaljivanjem oštećena u nedavnim nasilnim prosvjedima koji su zahvatili više gradova u BiH.

"Hvala Bogu što događanja u Mostaru nisu prešla u međunacionalni sukob, jer je taj grad prepun rana iz prošlosti i sigurno mu nijedna nova rana ne bi bila dobrodošla", rekao je Bevanda. Po njegovim riječima vrijeme će pokazati "tko je sve ovo organizirao i zašto je izabran baš Mostar".

"Nikakav politički bod ne može biti opravdanje za ono što se događalo, tako da se realno nezadovoljstvo građana zloupotrijebi za piromanske akcije i rušilačke pohode", smatra Bevanda.

Na upit je li vijeće ministara BiH moglo učiniti više kako bi se izbjegli nedavni neredi, Bevanda je kazao kako je vijeće ministara učinilo "sve što je u njegovoj nadležnosti" te da ne treba "preskočiti" federalne (entitetske) instucije koje su nadležne za rješavanje socijalnih problema zbog kojih su i izbili neredi.

Bevanda je odbacio primjedbe o pokušajima uspostave "trećeg entiteta" u BiH, ali se istodobno usprotivio i zamislima o "unitarizaciji" BiH.

Milanović je posjetio i sjedište HDZ-a BiH, koje je također oštećeno u nemirima. U zagradi ga je dočekao predsjednik BDZ-a BiH Dragan Čović, koji je izvijestio Milanovića da je u stranačkim prostorijama u nemirima spaljeno i raspelo. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook