Policiju je pozvala da s posebnom pažnjom nadzire sigurnost djece u prometu i poštivanje propisa koji se odnose na zaštitu djece, kao što je zabrana prodaje alkohola mlađima od 18 godina, a sve koji u sezoni zapošljavaju djecu na povremenim poslovima da vode računa o njihovoj dobrobiti i da ih ne iskorištavaju.
Poseban apel uputila je predstavnicima lokalne zajednice, o kojima uvelike ovisi kvaliteta djetinjstva, osobito u manjim mjestima, da preko ljeta ne zatvaraju sportske klubove, knjižnice, centre za djecu i mlade kulturne, vjerske i druge institucije.
Najveća je odgovornost na roditeljima, zato im poručujemo da djecu čuvaju na plažama, ne ostavljaju ih u automobilima, ne daju im voziti traktore ili brza plovila kao što su gliseri i sl., rekla je Milas Klarić.
Oporba: Po čemu će Milas Klarić biti bolja od Jelavić?
Upozorila je na podatak da je u svijetu nakon prometnih nesreća vodeći uzrok smrti djece do 15 godina utapljanje, a najveća opasnost od utapanja prijeti djeci u dobi do četiri godine.
Ona se mogu utopiti u sekundi, u desetak centimetara vode, zato roditelji moraju paziti da dijete ne odluta do za njega nesigurne vodene površine.
Vrlo važnom pravobraniteljica smatra zaštitu djece od sunca i dehidracije, pa ih se zato ne smije ostavljati u automobilu, osobito za ljetnih vrućina.
Medije je pozvala da, kad god mogu, izvještavaju o stvarima koje pridonose zaštiti djece ili ukazuju na nedostatak pažnje i odgovornosti prema njima.
Milas Klarić ističe da je rad djece pozitivan kada pomažu roditeljima ili povremenim radom zarađuju za džeparac, no poslodavcima kod kojih djeca povremeno rade, pogotovo u turističkim mjestima, poručila je da vode računa o zakonskim odredbama o pravima djeteta.
Isto tako, svi koji organiziraju aktivnosti za djecu trebaju paziti koga zapošljavaju, odnosno da to budu stručne i educirane osobe za rad s djecom, koje prethodno treba provjeriti jesu li u kaznenoj evideniciji Ministarstva pravosuđa. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook