Kanaderi i dalje nadlijeću požarište u Tučepima. U Parku prirode Biokovo izgorjela je stoljetna šuma autohtonog dalmatinskog crnog bora.
Pred vatrogascima je duga i teška noć, a sa zapovjednikom JVP Makarska Marijem Čovićem razgovarala je novinarka Dnevnika Nove TV Bruna Papić.
"Dat ćemo sve od sebe, sve snage će do daljnjega biti na terenu. Ove najumornije ćemo zamijeniti sa onima svježijima. Cijelu noć ćemo na terenu paziti da bude što manje štete", rekao je Čović.
U Parku prirode Biokovo i dalje je oko 50 vatrogasaca. Njih 20 se tijekom dana penjalo sat i pol kako bi došlo do nepristupačnog terena.
"Nadamo se da bura neće biti jaka i da će nam što manje problema izazvati", rekao je Mario Čović.
Ogromne štete nakon požara
Nekad zelenilo i prekrasan krajolik, sada pustoš. Spaljena zemlja, trava, pougljeno drveće. Vatrena stihija iza sebe ostavlja veliku štetu. Kolike su štete doznaje novinarka Dnevnika Nove TV Lara Švigir.
"Kako sam bio sam uhvatila me panika i strah. Štete su kolike jesu, ali bitno da nitko nije nastradao. Šume će se obnoviti, masline će se obnoviti, a ljudski životi se ne mogu obnoviti, ako se izgube, nepopravljivo je ako se izgube", rekao je reporterki Dnevnika Nove TV lari Švigir mještanin Podstupa Marin.
"Tužno, stvarno tužno. Puno pepela pada s neba, i također, ujutro se osjeti jaka količina prašine i dima u zraku", rekao je čovjek koji se zatekao u Tučepima u vrijeme požara.
Iz Tučepa prizori izgorenog raslinja, trave i borove šume. Izgorjeli su maslinici, a šteta se zbraja. Marin je među prvima vatrogascima pomogao kad im je ponestalo vode upravo na području Tučepa. Pumpali su je iz njegova bazena.
"Uspjeli smo spasiti ovaj dio moje kuće i par kuća i zaseok. Vatra je prebacila jednostavno te kuće koje nisu nove, stare su nisu otporne na požar i zahvatilo ih", kaže Marin.
Procjena pravog stanja na terenu i zbrojena šteta bit će poznata, ali i moguća tek kada se požari ugase. Osim maslina, nasada vinove loze i drugih kultura, izgorjelo je i nekoliko kuća i automobila. U Šibensko-kninskoj županiji proglasit će se prirodna nepogoda. Opožareno je 1700 hektara površine.
"Velikim dijelom šumske površine i značajan dio poljoprivredne. Mi smo tradicionalno poljoprivredni kraj, radi se o trajnim nasadima, oporavak takvih kultura je dugotrajan. Ljudi se umore kad im se nešto događa učestalo i dolazimo do problema deagrarizacije", objasnio je gradonačelnik Skradina Antonijo Brajković.
Šibensko-kninska županija u planu ima osigurati financijsku pomoć stanovnicima u obnovi nasada.
Mnogo je gubitaka i u Zadarskoj županiji. Na području Smokovića opožarena je trava, nisko raslinje i hrastova šuma na površini od 450 ha. Iako je ljudima na prvom mjestu zaštita života i stambenih objekata, veliki udarac su i uništeni maslinici u koje su godinama ulagali velik trud.
"A masline su gotove. 30 komada imam 10 godina ili 15 godina, taman stale na rod, pune su bile i eto", kaže Mileko Rajčević iz Smokovića.
Strahuje se i na području Trogira.
"Tu se nalaze maslinici. Ako zapuše kako najavljuju, onda ćemo biti u puno većem problemu", kaže Svetin Radić..
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković istaknula je da se ponovno pokušava naći rješenje za zapuštenu privatnu imovinu. Najavila je da će se u dva tjedna donijeti akcijski plan.
"Traži se jedan brz prijedlog kako tome dodatno pristupiti. Imali smo određena rješenja, pokušavali smo to aktivirati. Nikad neće biti samo jedna vrsta aktivnosti samo ili porezi ii potpora, tu će biti potrebno i jedno i drugo pa i nesto treće", rekla je Marija Vučković.
Apokaliptični kadrovi stižu i iz Parka prirode Biokovo. Za posjetitelje je zatvoren do daljnjeg.