Da za povrće moraju izdvojiti više novca građani itekako primijete. Uzmimo za primjer mrkvu. Prošle godine u ovo vrijeme za osam kuna mogli ste dobiti kilogram mrkve, danas ćete dobiti otprilike tri mrkve manje.
Gospođa Stana Brkač iz Osijeka morala je podići cijenu svog povrća. 'Mi jeftinije ne možemo davati, jer su ulaganja jako velika, sjemena su jako skupa', objašnjava Stana.
>> Žena (54) cijeli život ne jede NIŠTA osim 'junk' hrane!
Danak je uzela i suša. Poskupljenje su stručnjaci očekivali. 'Ako uzmemo u obzir sušnu godinu, sve klimatske nepogode, rast cijena gnojiva i energije, onda nas ne može iznenaditi ovakav rast cijene povrća', kaže prof.dr.sc. Krunoslav Zmaić sa Zavoda za agroekonomiku na osječkom Poljoprivrednmom fakultetu.
Raste cijena povrća i u trgovinama. Manje nego na tržnici, ali zato što većinom dolazi iz uvoza. 'Zato jer su oni znatno konkurentniji i dosadašnja politika koja se vodi ide uglavnom na stranu veleprodavača i uvoznika', objašnjava Zmaić.
Domaćim proizvođačima stranu drže samo kupci. Spremni su za domaće i više platiti. Dobra je vijest da cijena povrća ove godine više ne bi smjela ići gore. Loša je vijest da poskupljenje ne bi bilo toliko drastično da imamo sustave navodnjavanja i uređeno tržište.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook