Jak potres s epicentrom u moru kod indonezijskog grada Tobelo prvo je procijenjen na 7,2, ali je EMSC procjenu smanjio na 7. Čini se da se dugo osjetio, neki kažu 30-ak sekundi, drugi i više. Još nema podataka o mogućim žrtvama.
"Trajao je gotovo dvije minute", javljaju očevici.
Državna agencija za geofiziku izvijestila je kako nema potencijala za cunami. Pacifički centar za upozorenje na cunami međutim u svojem je biltenu upozorio na opasnost od cunamija unutar 300 kilometara od epicentra potresa.
Pogledaj na Twitteru
Prije toga potres magnitude 6 po Richteru pogodio je u srijedu ujutro po lokalnom vremenu indonezijski otok Sulawesi, objavio je Europski mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Pogledaj na Twitteru
Potres se dogodio na dubini od 145 kilometara, a zasad nema informacija o materijalnoj šteti. Točno 48 sati ranije zabilježen je pak potres magnitude 6,2 kod indonezijskog otoka Sumatre, koji se nalazi istočno od otoka Sulawesi.
Potresi su vrlo česti u Indoneziji, koja se nalazi u tzv. Pacifičkom vatrenom prstenu. U potresu koji se dogodio 21. studenog prošle godine na gusto naseljenom području pokrajine Zapadna Java, a bio je magnitude 5,6, poginule su 602 osobe.
Najsmrtonosniji potres koji je zabilježen u Indoneziji dogodio se 26. prosinca 2004. godine, a u njemu je poginulo više od 230.000 ljudi na području Indonezije, Šri Lanke, Indije i Tajlanda jer je podrhtavanje tla izazvalo stvaranje golemih valova koji su dosezali visinu od 30 metara. Taj je potres bio magnitude 9,1.