Malima teže nego velikima

Katastrofa: Unutarnji dug skočio na 25 milijardi kuna!

Slika nije dostupna
Svi pokazatelji nelikvidnosti pokazuju kao da smo se vratili deset godina unatrag. Stravične su brojke.

Godinu smo završili sa 25 778 738 000 kuna duga a počeli smo ju sa 18 858 494 000 kuna duga. Gotovo sedam milijardi kuna narasla je nelikvidnost u toku godine. Zapravo smo u jednom začaranom krugu. Država privrednicima duguje deset milijardi kuna i oni drzavi putem poreza i ostalih davanja duguju opet deset milijardi kuna.

Što učiniti je veliko pitanje? Uzeti kredit? To je učinila Račanova Vlada, ali tada nismo bili toliko zaduženi. Sve to morat ce se brzo rijesiti jer ovo su stravične brojke.

Prešli smo i magičnu brojku od 70.000 ljudi koji rade a ne primaju plaću, odnosno sada ih je cak 73 022. Početkom godine ih je bilo 53 482, dnosno 217 radnika dnevno dođe na posao znnajući da neće primiti plaću.

Premijerki plješću dok čisti stranku, ali teško da će joj pljeskati kako se bori s nelikvidnošću. Da nitko nikome ne plaća, to se zna, no kako raspetljati taj gordijski čvor, još nema rješenja. Prema najunovijim podacima, kojima raspolažemo, unutarnji dug je skočio na 25 milijardi kuna.

Malo optimizma može dati podatak da je INA napokon podmirila svoje obveze državi no to je čini se kap u moru spirale nelikvidnosti. Ali, mali biznis veliki problemi. Stolarski posao Ede Smajlovića guši se zbog silnih neplaćenih poslova. 'Duguju nam oko 200 tisuća kuna i polako dolazi do situacije da nas to povlači natrag. Nije nam svejedno, ne znamo hoćemo li sutra funkcionirat ili ne i hoćemo li radnicima morat dati otkaz', rekao je Smajlović, proizvođač namještaja. Za sada svih sedam radnika i dalje ima posao. Plaće su im niže zbog manje radnih sati. Tvrtka nije preforsirana sa kreditima i to je za sada spašava da ne potone u vrtlogu nelikvidnosti.

>> 'Ne zaustavi li se nelikvidnost, slijedi raspad platnog sustava'

Zanimljivo je kako se ova mala tvrtka uspjela othrvati toj negativnoj spirali nelikvidnosti unatoč tome što su njima dužni više od 200 tisuća kuna. Oni su svoje obveze prema dobavljačima i državi uspjeli uredno ispuniti. Tvrtka plaća iz svojih zaliha, ali pitanje je koliko ova mala proizvodnja to može izdržati. Samo za jedan posao Edo čeka 130 tisuća kuna već osam mjeseci, a s druge strane sve mora uredno plaćati ako ne želi završiti u blokadi kao desetine tisuća hrvatskih poduzetnika. 'Ili će vam iskopčat struju ili će vam država blokirat račun ili će vas dobavljači zaštopati pa vam neće isporučiti robu i tu priča staje', kaže Smajlović. Nelikvidnost u Hrvatskoj raste već 16. mjesec za redom. Situacija je opasna. Novac se gubi a tvrtke propadaju. Edo za sada kroz to dobro pliva no pitanje je koliko će se uspjeti održati na površini.