U obiteljskoj poljoprivredi ni zimi nema odmora jer dobro povrće zahtijeva i puno energije.
"Mi još opstajemo, ali očekujemo da će cijene povrća rasti. Tržište je slabo regulirano, nastaju viškovi, nastaju manjkovi, cijene fluktuiraju, a uvoz je nereguliran", istaknula je Mateja Novak iz OPG-a Novak.
I to je samo dio problema, kako kaže, sive ekonomije povrćarstva. O mukama je riječi bilo i na velikom skupu povrćara Hrvatsko povrće u Tuhlju.
"Jako je teška situacija i nije dobro. Ovaj je sektor podcijenjen od strane Ministarstva poljoprivrede. Ja u Austriju ne mogu donijeti svoje jabuke dok god ih imaju njihovi proizvođači, oni su svoje zaštitili, a nas država nije. Ja tražim od Ministarstva da se počne baviti tim pitanjem dok nas još ima ovo malo što proizvodimo", rekla je Marina Galović, predsjednica povrćara Grada Zagreba i Zagrebačke županije.
Od koronavirusa se, dodaje, ugasila čak trećina OPG-ova.
"Nismo samodostatni ni u jednom povrću, možda u nekim sezonama u kupusu, ali generalno svega nam povrća manjka. Imamo amplitude od visokih proizvodnja, izvan sezone ništa, uvozi se puno", napomenuo je Vjekoslav Budanec, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara.
Prema procjenama proizvodimo tek pola povrća koje konzumiramo, a uvozimo više od 50 posto. Pada i vrijednost poljoprivredne proizvodnje, koja je lani bila 12 posto manja u odnosu na godinu prije.
"Ove je godine manjak proizvodnje povrća od otprilike šest posto. Možemo reći da će hrvatsko povrće biti relativno skupo", najavio je Mladen Fruk, ravnatelj Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede.