Riječ je o bivšim pripadnicima Kažnjeničke bojne HVO-a kojom je zapovijedao Mladen Naletilić Tuta. Obojica su otprije poznati policiji po raznima kriminalnim djelima. Hrvatska i BiH policija intenzivno tragaju za još nekoliko osoba koje su umiješane u otmicu.
Načelnik Ureda ravnatelja policije Krunoslav Borovec rekao je da se neće osvrtati na medijska nagađanja te da će javnost o svemu biti obaviještena po završetku kriminalističke obrade.
'Kriminalistička obrada je u tijeku i policija neće komentirati napise i nagađanja medija. Je li tko uhićen i osumnjičen, s kim policija razgovara, koja je pozadina otmice i sve druge pojedinosti vezane uz policijsku istragu nećemo objavljivati dok se ona ne završi', kazao je Borovec.
No, neslužbeno se doznaje da je zagrebačka policija privela više osoba na razgovor, ali nije poznato je li tko od njih i službeno osumnjičen i uhićen.
Jelavić otet i odveden u Ramu u BiH
Prema tvrdnjama policije i samog Jelavića, on je otet prekjučer u Zagrebu, nakon čega su ga otmičari prebacili na područje Rame u BiH, odakle je on jučer uspio pobjeći. Jelavić se sinoć oko 22 sata pojavio u Zagrebu i prijavio policiji te je noćas oko 1 sat stigao u svoj zagrebački stan.
Od početka Jelavićevog nestanka policija nije iznosila nikakve pojedinosti slučaja, a i nakon sretnog završetka nije objavila kako je Jelavić uspio pobjeći otmičarima te gdje je i kako prešao granicu i došao do Zagreba. On je izjavio da je uspio pobjeći zbog nesmotrenosti otmičara koji su ga na sat vremena ostavili nasamo. Bivši čelnik HDZ-a BiH izjavio je i da je 'jedan dio zagrebačkog krim miljea izvršitelj otmice, a vjerojatno i nalogodavac'.
>> Uhićen jedan od osumnjičenika za Jelavićevu otmicu?
No, dio hrvatskih i bosanskohercegovačkih medija tvrdi da su otmičari Jelavića ustvari pustili te dovezli do granice kako ga u BiH ne bi uhitili jer je u toj zemlji još uvijek na snazi tjeralica za njim. Isti mediji navode da su glavnu ulogu u Jelavićevu oslobađanju odigrali umirovljeni general Hrvatskog vijeća obrane Stanko Sopta Baja i Vinko Žuljević Klica, kojeg se godinama povezivalo sa zagrebačkim podzemljem i koji je pravomoćno oslobođen optužbe da je iz bezobobzirne osvete u svibnju 2002. u jednom zagrebačkom kafiću ubio Veselina Marinova, suradnika hrvatskih obavještajnih službi.