Policija kreće u provjeravanje vlastitih redova. Osnovana je radna skupina. "Što se tiče kompromitacije posebnih dokaznih radnji i budite uvjereni, hrvatska policija će napraviti sve što je u njenoj nadležnosti", kaže Nikola Milina, glavni ravnatelj policije.
A u nadležnosti je i curenje informacija u aferi SMS, za što Milina kaže da i dalje rade kriminalističko istraživanje te da ćemo o svemu biti upoznati. .
Provjerava se i afera o elitnoj prostituciji te uloga Milijana Brkića u njoj. Ali i tko je policijske bilješke dostavio medijima. Pomažu tužiteljstvu u obnovi spisa. "I sada ćemo u suradnji s odvjetništvom ponovno dostaviti sve te operativne informacije koje imamo", kaže Milina.
Dok se traži spis, u DORH-u čekaju što će Općinsko državno odvjetništvo pronaći u prikupljanju dokumentacije i čija imena će naći u potpisima. A onda bi Odjel za unutarnji nadzor trebao pozvati te ljude na razgovor, ali i one izvan sustava.
Očekuje se da će pozvati i Željku Pokupec tadašnju šeficu Općinskog državnog odvjetništva. Milijan Brkić je za Dnevnik Nove TV potvrdio da ga je upravo ona ispitala. Pitanje je zašto nije tražila od suda da ispita Brkića i formalno, kao i druge svjedoke u tom slučaju.
Željka Pokupec nam odgovara da ne može komentirati slučaj, ali da će se, ako je pozovu na razgovor i odazvati.
Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova, kaže da slučaj Milijana Brkića nema veze s HDZ-om. "To veze niti s pojedincima niti sa strankama postoji apsolutna politička volja da se sve istraži", rekao je Božinović.
Dok svi zazivaju bolje provjere, građanskog nadzora policijskog rada nema već godinama. "Sad idemo s izmjenama zakona gdje ćemo ponuditi da oni građani koji bi sudjelovali u građanskom nadzoru za to dobivaju određena primanja", kaže Božinović.
No, problem je i što nema saborskog Vijeća za građanski nadzor tajnih mjera policije.
Dok god nema građanskog nadzora iz saborskog Odbora za nacionalnu sigurnost poručuju da oni mogu poduzeti direktan nadzor same policije. O tome će, kažu, odlučiti u četvrtak nakon što dobiju pisana očitovanja nadležnih tijela poput policije i državnog odvjetništva.
A trebaju se očitovati baš o posljednjim aferama koje su potresle represivni aparat.