Policija upozorila

Popularni modeli, mala kilometraža, a super cijena? Objavljeni savjeti kako ne nasjesti na prevaru

Slika nije dostupna
Nakon što je porečka tvrtka prevarena za nekoliko tisuća eura koje je uplatila na lažni internetski oglas za prodaju bagera, policija je u utorak je pozvala građane da pripaze i ne nasjedaju na povoljne oglase o prodaji radnih strojeva i automobila i tako postanu žrtve učestalih prijevara.

Iz istarske policije upozoravaju građane da, budući se na pojedinim internetskim stranicama stalno objavljuju oglasi s ciljem prijevare kupaca, budu oprezniji i ne nasjedaju na povoljne oglase o prodaji radnih strojeva i automobila.

Ističu kako se najčešće radi o nekoliko godina starim vozilima i strojevima, popularnim modelima s malom kilometražom koji su u dobrom stanju, no prodaju se po cijeni koja je znatno niža od cijena ostalih vozila u istoj kategoriji.

Pritom predstavljaju neke od savjeta Europola za sigurnu kupnju koji pomažu da se smanji broj on-line prijevara:

  • Kupujte kod provjerenih izvora: koristite marke i trgovine koji su vam poznati ili koje ste već koristili te provjeravajte kako su ocijenjeni prodavači od kojih kupujete na stranicama kao što su Amazon i eBay.
  • Provjeravajte trajna plaćanja: prije nego što pošaljete podatke o svojoj kreditnoj kartici za plaćanje trajnih usluga preko interneta, saznajte kako možete prekinuti tu uslugu.
  • Mnogi Internet trgovci će od vas tražiti da čuvaju vaše podatke o plaćanju: dobro razmislite prije nego što pristanete i upoznajte se sa svim rizicima koje takva odluka donosi.
  • Koristite kreditne kartice pri online kupovini: Većina kreditnih kartica ima dobru politiku zaštite kupca. Ukoliko niste dobili ono što ste naručili, izdavatelj kreditne kartice će vam vratiti novce.
  • Provjerite je li prijenos podataka prikladno zaštićen : potražite ikonu lokota na URL traci te koristite HTTPS i SSL protokole kada pregledavate Internet.
  • Uvijek spremite sve dokumente vezane uz vaše on line kupnje: Mogli biste ih trebati da utvrdite uvjete prodaje ili dokažete da ste platili robu. Ukoliko ne kupujete određeni proizvod ili uslugu, nemojte davati podatke o svojoj kreditnoj kartici.
  • Kada kupujete online od druge osobe, nemojte slati novac unaprijed: ako je moguće, dogovorite se da prvo dobijete robu.
  • Nemojte slati novac nikome koga ne poznajete: ukoliko vam se netko obrati online i traži novac, razmislite biste li dali isti iznos novca nepoznatoj osobi koju sretnete na cesti.

Pročitajte i ovo Umjesto provoda krš i lom Uigrani dvojac u Zagrebu mamio žrtve oglasima za masažu: Kada bi muškarci došli na druženje, nastao bi pakao

Pročitajte i ovo NE NASJEDAJTE! Lažni broker i financijski savjetnik prevarili građane za pola milijuna kuna: Policija objavila upozorenje

Iz policije pozivaju građane da nikada nikome ne šalju broj kartice, PIN ili druge podatke o kartici putem elektroničke pošte, izbjegavaju online kupovinu na stranicama koje ne koriste potpunu autentifikaciju (Verified by Visa/MasterCard Cesure Code), te nikada ne šaljite podatke o kartici u nekriptiranoj elektroničkoj pošti.

Povezane teme