Diplomatska rezidencija u Stockholmu, koju je Hrvatska preuzela, vrijedna je četiri milijuna i osamsto tisuća kuna. Uz Švedsku, dobili smo i zgradu u Oslu, vrijednu milijun i 400 tisuća dolara. Dobili smo i dva strana u Trstu, veleposlanstvo u Lisabonu, rezidencije u Madridu, Beču, Helsinkiju, Haagu i generalni konzulat u Torontu.
Nedavno smo sa Srbijom i Slovenijom dobili još dvije rezidencije. 'Jedna je rezidencija bivše SFRJ u New Yorku, na Park Avenueu, koja je jedan vrlo lijep, ali jako uništen prostor, težak za održavanje. Druga je zgrada veleposlanstva u Bonnu', kazala je Vesna Pusić, ministrica vanjskih i europskih poslova. 'Nekretnina u New Yorku je jako vrijedna iz više aspekata, a najviše po broju nula kojima se piše', kazao je premijer Zoran Milanović.
>> Vlada o sukcesiji diplomatsko-konzularne imovine bivše SFRJ
Zatečeno stanje svih nekretnina traži i debelo novčano ulaganje. Stoga bivši veleposlanik Ivica Maštruko ima jednostavno rješenje. 'Trebalo bi poslati jednu komisiju, jednog građevinara, jednog arhitekta da procijene i da vide u kakvom se stanju nalaze ti objekti, da se ti objekti prodaju. Većinom su za prodaju, a za taj bi se novac kupili objekti, koji bi bili primjereni Hrvatskoj', kazao je Maštruko.
Na zadnjem sastanku Hrvatska je dobila još pet nekretnina. U Latinskoj Americi generalni konzulat u Čileu. Na sjeveru Afrike zgradu veleposlanstva u Tunisu, dok zgradu veleposlanstva u Alžiru dijelimo s Bosnom i Hercegovinom. Na jugu Afrike pripala nam je i rezidencija u Keniji, veleposlanstvo i rezidencija u Sudanu, te Madagaskaru.
Nakon 20 godina ovo je tek prvi dio posla. No, sve još treba procijeniti, uknjižiti, ali i prodati. No, ni tu nije kraj. Ostalo je još na desetke takvih rezidencija, koje se trebaju podijeliti. A hrvatska država tek onda treba odlučiti što će s njima napraviti, hoće li ih prodati ili zadržati. Trenutačno imamo velik broj konzulata u zemljama, koji nam nisu potrebni ni zbog financijskih ni ekonomskih razloga. Reorganizacija diplomatske mreže je nužna.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook