Osim zaokruživanja cijena na više i poskupljenja, nakon uvođenja eura pojavio se još jedan problem, doduše, za puno manji broj građana: na nekim maloprodajnim mjestima odbijene su im novčanice u najvećim apoenima, od 200 i 500 eura.
Nakon što je javnost izašao slučaj u Sparu u kojem je kupcu odbijeno 200 eura za račun od 30 eura, kod naših najvećih maloprodajnih trgovačkih lanaca provjerili smo kakva je kod njih praksa i mogu li kupci platiti svim euronovčanicama.
U Sparu su naveli da su privremeno ograničenje kod plaćanja gotovinom uveli kako bi raspolagali dovoljnom količinom svih apoena eura za povrat kupcima u prva dva tjedna prelaska na novu valutu, do 14. siječnja.
U Konzumu navode da primaju sve novčanice eura, ali su također izvijestili kupce da plaćaju u apoenima koji su primjereni iznosu računa ili da jednostavno plaćaju karticama.
Kupci, čitajte plakate
"Za kupce smo pripremili plakat u kojem ih molimo da plaćaju apoenima primjerenima iznosu računa ili karticama. Razlog tome je da u ovom prijelaznom periodu raspolažemo s ograničenim količinama papirnatih novčanica eura, koje zbog visokih nominalnih vrijednosti i velikih količina koje dolaze u pojedinačnim paketima, nismo uzimali u većoj količini. Tako se može dogoditi situacija da kupcu cijeli ostatak iznosa moramo vratiti u kovanicama", navode u Konzumu.
U Lidlu kažu da nemaju ograničenja kod zaprimanja novčanica eura. "Međutim, postoje objektivne okolnosti vezane za praktičnu primjenu u poslovnoj praksi, koje uvjetuju odstupanje. Primjeri uključuju nedostatak gotovog novca eura u blagajni za uzvratiti, slučaj disproporcije uobičajenog iznosa koji se plaća kod tog trgovca i nominalne vrijednosti novčanice kojom se plaća ili ako tehničke mogućnosti prodajnog mjesta ne omogućuju prihvat svih apoena kao što je slučaj kod samoposlužnih uređaja za naplatu roba i usluga", kažu u Lidlu.
Iz Kauflanda su nam odgovorili kako primaju apoene od 200 eura dok one od 500 eura ne primaju. No, tu nisu izuzetak jer novčanicu poznatu i kao Bin Laden ne primaju mnoga prodajna mjesta u Europi.
Ime je dobila po ubijenom terorističkom vođi Al Qaide: zna se da postoji, ali se rijetko vidi. Zbog toga što su je najviše krivotvorile i zlorabile mafijaške organizacije, Europska središnja banka prestala je tiskati tu novčanicu 2016. godine, a od 2019. i druge centralne banke u 17 od 19 članica eurozone. Međutim, iako se više ne tiska, postojeće novčanice i dalje se koriste kao sredstvo plaćanja.
Po pitanju ograničenja s euronovčanica u trgovinama oglasila se i Hrvatska narodna banka (HNB) iz koje su poručili da bi trgovci trebali prihvaćati sve euronovčanice, pa i najkrupnije od 200 i 500 eura. Međutim, navode da postoje objektivne okolnosti za odstupanje, a to je da u blagajni nema dovoljno novca za uzvratiti ili da se radi o velikoj razlici između računa i vrijednosti novčanice kojom se plaća. Navedene okolnosti, poručuju, odnose se i na neprihvaćanje većih apoena u razdoblju dvojnog optjecaja koje traje do 14. siječnja.