Strava u Zagrebu

Pravobraniteljica: "Svi se trebamo uključiti i pokušati smanjiti ovu traumu i bol"

Helenca Pirnat Dragičević, pravobraniteljica za djecu Foto: DNEVNIK.hr
Pravobraniteljica očekuje da se definiraju i dogovore konkretni i jasni koraci na koji će način podrška djeci, roditeljima i zaposlenicima škole biti pružena i da se mobiliziraju svi resursi u Gradu Zagrebu koji postoje kako bi se svim svjedocima tragedije pružili svi oblici stručne i ljudske podrške i pomoći.

Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević izjavila je petak nakon napada nožem u zagrebačkoj osnovnoj školi, u kojem je ubijeno dijete, a više osoba je ozlijeđeno, uključujući i učiteljicu, najvažnije pružanje podrške djeci, roditeljima i zaposlenicima škole.

"Ono što je sada najvažnije i ono što očekujem je pružanje podrške djeci, roditeljima, ali nemojmo zaboraviti ni zaposlenike škole", rekla je Pirnat Dragičević u razgovoru za N1 te ustvrdila kako je vijest zastrašujuća.

Pravobraniteljica očekuje da se definiraju i dogovore konkretni i jasni koraci na koji će način ta podrška biti pružena i da se mobiliziraju svi resursi u Gradu Zagrebu koji postoje kako bi se svim svjedocima tragedije pružili svi oblici stručne i ljudske podrške i pomoći.

Navela je kako postoje stručni timovi u sklopu Ministarstva znanosti i obrazovanja te da su tu i gradske stručne službe koje će se sigurno uključiti, poput Centra za zaštitu mentalnog zdravlja i Poliklinike za zaštitu djece.

"Sada se trebamo svi zajedno uključiti i pokušati umanjiti ovu traumu, bol, štetu, koja je za sve koji su bili prisutni tamo sigurno velika", istaknula je Pirnat Dragičević.

Upitana koliko dobro ili loše funkcionira briga za mentalno zdravlje djece u Hrvatskoj, pravobraniteljica je rekla kako kriza još traje i još nisu poznati svi detalji, pa je rano za bilo kakve zaključke i preporuke, ali bi svakako zaštita mentalnog zdravlja djece trebala biti broj jedan ne samo u našoj državi već i znatno šire.

Brojna djeca u Hrvatskoj imaju probleme s mentalnim zdravljem

"Djeca su izložena brojnim stresovima i brojna recentna istraživanja pokazuju kako veliki broj djece u Hrvatskoj ima određene probleme vezano uz mentalno zdravlje. Kada govorim o mentalnom zdravlju, tu mislim i na probleme poput poremećaja sna, pažnje, prehrane, anksioznosti i svih različitih oblika poteškoća koje se mogu pojaviti", rekla je.

Pritom je naglasila kako je važno njihovo što ranije otkrivanje i pružanje pomoći i podrške djeci kod koje se oni pojavljuju. Istaknula je i važnost prevencije putem preventivnih programa u odgojno-obrazovnim ustanovama i društvenoj zajednici.

"Što se tiče same prevencije, ona nije dostupna svakom djetetu, ona nije sustavna, ne provodi se na jednak način i sustavno na području cijele Hrvatske, odnosno rekla bih da nije dio odgojno-obrazovnog programa", ocijenila je.

Dodala je kako je nedovoljno i stvaranje ozračja nenasilja u društvu, odnosno osude i sankcioniranja svih oblika nasilja.

"Djeca zrcale ponašanja nas odraslih, djeca su zapravo samo preslika društva, a škole su male jedinice društva i zapravo nam ove situacije pokazuju da imamo još jako puno prostora za napredak i da moramo puno napraviti za sigurnost naše djece", poručila je.

Pročitajte i ovo Tragedija u školi Proglašen dan žalosti u Hrvatskoj: Zastave na pola koplja, nema zabavnih priredbi

Pročitajte i ovo hrstić i fuchs o incidentu Ministar otkrio detalje tragedije: "Napadač je bio učenik te škole, živi u blizini škole..."

Pročitajte i ovo Kravavi napad Na mjesto tragedije u Prečkom došao i glavni državni odvjetnik Turudić