Petarde su već četiri godine zakonom zabranjene, ostala dopuštena pirotehnička sredstva moći će se kupiti tek od ove nedjelje, a koristiti od 27. prosinca do Nove godine. Ipak, pucnjevi i eksplozije već odjekuju ulicama, pa zagrebačka policija ima 20 do 30 dojava dnevno.
"Ima i u Zagrebu i u Splitu. To su dva najveća grada, ima već podnesenih optužnih prijedloga i to su uglavnom maloljetnici koji su i zatečeni s petardama. Te petarde izuzetno su opasne", istaknuo je Tomislav Vukoja, voditelj Protueksplozijske službe Ravnateljstva policije.
Kako onda dospiju u ruke djece i odraslih, nije tajna. Crno tržište posljednjih godina jednostavno cvate. Vrlo lako je i reporterka Dnevnika Nove TV Dina Ćevid preko interneta naručila zabranjene petarde, i to kategorije F3. Kupnja je jednostavna. U nekoliko klikova odabrala je što želi, a stigle su već u idućih nekoliko dana.
Sve to trebao bi kontrolirati Sektor za inspekcijske poslove Civilne zaštite.
"Niti ih tko kontrolira, niti ih tko može kontrolirati. To su sada, u novogodišnje vrijeme, milijuni paketića koji stižu. Ne trebaju nikakve potvrde o sukladnosti, nikakve dozvole za stavljanje u promet", objasnio je Franjo Koletić, vlasnik i direktor poduzeća Mirnovec.
I iz policije su svjesni da je domišljatim preprodavačima teško stati na kraj.
"Te petarde stižu u kombijima i sad je tu pitanje na koji način prepoznati da se radi o pirotehnici jer na paketu piše rekvizit za zabavu ili nešto slično, ali mi ćemo i tome doskočiti", ustvrdio je Vukoja.
Dijelu građana pucnjava ipak nije za ovo blagdansko vrijeme, a upravo je to jedan od razloga zbog čega se pirotehnici protive i Prijatelji životinja, pojasnio je Luka Oman.
"Svatko tko ispucava petardu odgovoran je zapravo i za gubitak prstiju djece i za pogiblje divljih životinja, tako i kućnih ljubimaca. Neki kućni ljubimci ne prežive blagdane. Mi smo ti koji trebaju biti uzor djeci", rekao je.
Oni koji u takvoj zabavi uživaju trebaju paziti da se ne bi pretvorila u tragediju.
"Svaki proizvod koji je legalno uvezen, koji ima deklaraciju i certifikat, mora imati i upute za upotrebu. Ako se ljudi toga pridržavaju, šanse da se nešto dogodi su gotovo nikakve", ustvrdio je Koletić.
U bolnicama najbolje znaju kako eksperimentiranja završe, ali tada je već prekasno.