Svečanim otvorenjem Pelješkog mosta, koje će započeti u utorak u 20:15 u odmorištu Komarna, jug će se Hrvatske nakon 300 godina spojiti s ostatkom zemlje.
Od jutarnjih sati u utorak traju brojni programi proslave otvorenja najvećeg hrvatskog infrastrukturnog projekta financiranog iz EU-ovih fondova.
Most je dugačak 2400 metara.
Na projektu Pelješkog mosta radilo se desetljećima, i to kroz nekoliko vlada, čak njih šest, a dio je projekta nazvanog "Cestovna povezanost s južnom Dalmacijom".
Još u svibnju 2013. godine Europska komisija naručila je predstudiju izvodljivosti, a ona je pokazala kako je Pelješki most najbolje rješenje kako bi se povezao jug Hrvatske s ostatkom Hrvatske.
Njegovo životno djelo
No, tek u veljači 2017. godine Vlada je usvojila odluku o financiranju toga projekta, a ta odluka bila je preduvjet za realizaciju gradnje mosta i pristupnih cesta.
Marjan Pipenbaher, glavni i odgovorni projektant Pelješkog mosta, krajem te godine prezentirao je kako je nastao most rekavši da je to njegovo životno djelo.
U siječnju 2018. od pristigle tri ponude na natječaju za gradnju mosta Hrvatske ceste su za sklapanje ugovora o javnoj nabavi odabrale zajednicu ponuditelja: China Road and Bridge Corporation, CCCC Highway Consultants Co. Ltd., CCCC Second Highway Engineering Co. Ltd. i CCCC Second Harbour Engineering Co. Ltd., s cijenom ponude u iznosu od 2,081 milijarde kuna bez PDV-a te rokom dovršetka radova od 36 mjeseci.
Čelik, beton i krunica
Radovi su službeno počeli krajem srpnja 2018. godine.
"Dugo smo čekali ovaj početak radova i nakon velikog administrativnog posla službeno počinje teći rok kineskim izvođačima", rekao je tada predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić u Stonu.
U ovaj most ugrađeno je desetak tisuća tona čelika, betona i željeza, a svoje mjesto u njemu pronašla je i jedna krunica.