Sto milijardi kuna proračunskog novca nije potrošeno za neposrednu zdravstvenu zaštitu pučanstva, nego za konzultantske ugovore i savjetodavne usluge za poludefinirane pilot-projekte, rekao je na konferenciji za novinare predsjednik Odbora Ante Ćorušić te naveo da se od 2012. godine svakog mjeseca potpisuju konzultantski ugovori, a novac troši na nabavu laptopa i službenih mobitela, te razna vizualna rješenja s tvrtkama poput "Rijetke biljke", "Šarenog artikla", "Rizol medie" i "Hamper studia".
Nijedan projekt nije realiziran
Samo na informatizaciju u zdravstvu u zadnje četiri godine potrošeno je 150 milijuna kuna, no nijedan od najavljenih projekata nije realiziran - KBC-i nisu e-povezani, e-uputnice ne funkcioniraju, e-naručivanje ne funkcionira, a sada su plasirali projekt e-novorođenče, a da nisu objasnili što to znači i čemu koristi. Jedino funkcionira e-recept ali taj projekt je dovršen za vrijeme prethodne HDZ-ove Vlade, rekao je Ćorušić.
Naveo je i podatke iz izvještaja EHCI-a (European health consumer index), po kojemu je 53 posto hrvatskih pacijenata i 25 posto djelatnika u zdravstvu nezadovoljno ili vrlo nezadovoljno sustavom javnog zdravstva.
HDZ objavio 9. SDP-ovo propalo obećanje
Po zdravstvenim pokazateljima, od 28 EU članica samo je Latvija iza Hrvatske. Nakon što je vlada Zorana Milanovića preuzela odgovornost za zemlju, Hrvatska je po pokazateljima uspješnosti u zdravstvenom sustavu sa 17. pala na 23. mjesto. Novo izvješće EHCI-a (2015. godina) tvrdi da nešto nije u redu s hrvatskim sustavom javnog zdravstva. Hrvatska nazaduje dok druge tranzicijske članice napreduju, rekao je predsjednik HDZ-ova odbora.
Inspekcijska služba potrošila 150.000 kuna na putovanja
Član Odbora Pavo Kostopeč upozorio je da aktualna zdravstvena administracija nekontrolirano troši novac na inozemna putovanja i nepotrebna zapošljavanja, pa je tako jedna od inspekcijskih službi s pet zaposlenih u godinu dana potrošila 150.000 kuna na inozemna putovanja i pritom obavila samo pet inspekcijskih nadzora.
"Je li to uspješna zdravstvena administracija Siniše Varge", upitao je Kostopeč koji je novinarima predočio izlistaj troškova putovanja i inozemnih destinacija na koje su u proteklom razdoblju putovali članovi te službe.
Po njegovoj ocjeni, cijelo se ministarstvo pretvorilo u tri agencije – PR agenciju, putničku agenciju i agenciju za zapošljavanje, pa su samo u zadnjih nekoliko mjeseci zaposlili više od 50 djelatnika.
'Gdje sam 2015.' hit među biračima – gotovo 45 tisuća u tri dana koristilo aplikaciju
"Svi zajedno izgledaju kao Leteći cirkus Montyja Pythona, samo što taj cirkus i putovanja plaćaju hrvatski bolesnici", rekao je Kostopeč te kao "vodećeg Marca Pola" naveo pomoćnika ministra Miljenka Buru.
Kostopeč je prozvao i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje za "ubrzano zapošljavanje ljudi na mjesta koja nisu predviđena specifikacijama, zbog čega užurbano pripremaju novu sistematizaciju radnih mjesta".
HDZ želi građane dijeliti na bogate i siromašne
Upitan za komentar iznesenih optužbi, ministar zdravlja Siniša Varga odgovorio je da je hrvatski zdravstveni sustav financijski stabilan, a samo kroz program smanjenja listi čekanja od veljače je obrađeno 140.000 pacijenata.
Poručio je kako je Ministarstvu cilj jednako kvalitetna i dostupna zdravstvena usluga za sve građane, za razliku od HDZ-a koji, kada je zdravlje u pitanju, želi dijeliti građane na bogate i siromašne.
U HZZO-u pak kažu da na sistematizaciji rade već dvije godine kako bi se prilagodila novim izazovima u ugovaranju zdravstvene zaštite i pružanju usluga osiguranicima. "Teza da se nova sistematizacija u HZZO-u radi s ciljem dodatnog i povećanog zapošljavanja nikako ne stoji, što pokazuju i podaci da se broj zaposlenih u HZZO-u kontinuirano smanjuje, pa je tako broj zaposlenih s 2458 u 2010. godini smanjen na 2322 zaposlenih u 2015. godini.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook