Slijedi provjera

DIP zaprimio 168 kandidacijskih listi, gotovo polovicu manje nego prije četiri godine

Slika nije dostupna
Predane su 162 stranačke, samo šest neovisnih lista, rekao je predsjednik Državnog izbornog povjerenstva Branko Hrvatin.

Predsjednik Državnog izbornog povjerenstva Branko Hrvatin izvjestio je da je DIP zaprimio 168 kandidacijskih listi za parlamentarne izbore, gotovo upola manje nego prije četiri godine, kada ih je zaprimljeno 313.

Predane su 162 stranačke, samo šest neovisnih lista, rekao je Hrvatin u prvim minutama utorka.
Najviše listi, 20 je u 1. izbornoj jedinci, najmanje, 13 u 5. i 9. izbornoj jednici. U 11. jednici gdje tri saborska zastupnika bira 'dijaspora', odnosno hrvatski državljani bez prebivališta u Hrvatskoj, kandidirano je 11 izbornih listi.

ANALIZA IZBORNIH LISTA Tko će se s kim sučeliti?

To je tradicionalno bila jedinica s najmanje kandidacijskih lista, podsjeća predsjednik DIP-a i napominje kako je među listama ovaj put i jedna neovisna (Most).

Provjera lista

DIP sada ima rok od 48 sati da provjeriti i objavi pravovaljane zbirne liste 12 izbornih jedinica, njihovom objavom počinje službena izborna promidžba.

'Još dok smo primali liste radili smo provjere jesu li ispunjeni svi potrebni uvjeti, no kako je u ponedjeljak predano 125 listi, noćas i sutra nam slijedi još jedan pregled cjelokupnog materijala nakon čega ćemo prihvatiti svaku pravovaljano predloženu listu, sačiniti zbirne liste i to objaviti', objašnjava Hrvatin.

'Predviđam da će to biti 21. listopada tijekom dana, nastojat ćemo to učiniti ili u 12 ili 14 sati kako bi rok od 48 sati počeo teći od okruglog sata', kaže Hrvatin.

PREDALI IZBORNE LISTE U ime obitelji izlazi samostalno, SDSS uvjeren u pobjedu u XII. jedinici

Izborne liste mogle su se podnositi od 6. listopada, no glavnina ih je, ukupno 125, predana u ponedjeljak. Tada su ih predale i dvije najveće koalicije, SDP-ova Hrvatska raste i HDZ-ova Domoljubna koalicija, potom Milan Bandić i njegova koalicija 14 stranaka, Most nezavisnih listi, stranke U ime obitelji – Projekt Domovina, SDSS, HDSSB koji je ispred Sabora postrojio Slavonsku sokolsku gradu, Braniteljska domoljubna stranka Hrvatske, Pokret Zajedno, Željko Kerum – Hrvatska građanska stranka itd.

Procjenjuje se da je zgradom Hrvatskog sabora, u kojoj je DIP zaprimao kandidature, u ponedjeljak prošlo oko tisuću ljudi u raznim izaslanstvima.

Preferirano glasovanje

Parlamentrani izbori 8. studenoga osmi su te vrste i prvi parlamentarni izbori od neovisnosti na kojima će birači moći koristiti preferirani glas, dakle na listi za koju budu glasovali moći će zaokružiti i kandidata kojemu daju prednost, odnosno kojeg preferiraju.

Živi zid i Milan Bandić kao školski primjeri populizma

Saborski zastupnici, njih 151, biraju se neposredno, tajnim glasovanjem na mandat od četiri godine. U deset izbornih jedinica bira ih se po 14, 'dijaspora', odnosno birači bez prebivalište u Hrvatskoj biraju tri zastupnika u posebnoj, XI. Jedinici, a pripadnici nacionalnih manjina osam zastupnika u posebnoj, XII. izbornoj jedinici. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook