Prema podacima Zavoda za statistiku, potrošačke su cijene na godišnjoj razini niže za 0,4 posto. Za građane to je nedovoljno.
Uspoređujući veljaču ove, i veljaču prošle godine, cijene voća i povrća su rasle, voća za 6,4 i povrća 7,4 posto. Iako se zbog ruskog embarga očekivalo snižavanje cijena, one ne ovise, kažu u HGK, samo o tome.
Nakon sedam tjedana: Cijene goriva idu dolje
"Ovise o burzama, cijenama energenata, a i o globalnoj situaciji na tržištu određenih kultura. Recimo, prošle godine smo imali velikih promjena cijene limuna, kad je došao na tržište, cijene su pale", kaže Dražen Miloloža iz sektora poljoprivrede u HGK.
Pale su cijene drugih namirnica, ulja, mlijeka, sira i jaja, a nešto manje kruha i mesa. U sindikatima ne vide pozitivan pomak, dapače.
"To nije uzrokovalo da si zbog toga građani mogu priuštiti više hrane ili kvalitetniju hranu, dapače, pokazatelji govore da se građani hrane sve nekvalitetnije i sve teže sklapaju kraj s krajem", kaže Krešimir Sever iz NHS-a.
Oprskrba vodom poskupjela je od veljače prošle do veljače ove godine za 8 posto, a cijene stanovanja i energenata poskupjele su životni standard za 20 posto u posljednjih 5 godina.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook